ggg ggg ggg ggg

Ogień w kamienicach przy ulicy Warszawskiej (14.02.2012)

Pierwszy pożar w kamienicy przy ulicy Warszawskiej wybuchł 6 lutego w godzinach przedwieczornych. Ewakuowano około 30 mieszkających tam osób. Dwa dni później w płomieniach stanęły kolejne budynki. Około 4:00 nad ranem, 8 lutego kolejny pożar pozbawił dachu nad głową około 100 lokatorów.

W obu przypadkach ogień rozprzestrzenił się na drewnianych konstrukcjach dachu. W drugiej z akcji ratunkowych uczestniczyło kilkanaście jednostek z całego powiatu oraz trzy zastępy z Warszawy. Akcja ugaszania pożaru trwała do godz. 10.00. Na szczęście w żadnym z pożarów nie ma ofiar ani rannych. Przyczyny pożarów nie są jeszcze znane i ustala je policja.
Około 100 lokatorów zostało ewakuowanych, część z nich trafiła do pobliskich hoteli w Wołominie i Zielonce, pozostali znaleźli schronienie u rodzin i znajomych. Obecnie w hotelach znajduje się łącznie 87 osób, które ucierpiały w pożarach z 6 i 8 lutego. Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia posiłki oraz opiekę psychologiczną. Do pomocy włączyły się szkoły. Uczniowie mogą liczyć na posiłki, przybory szkolne i pomoc psychologiczną.
Z protokołu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wynika, że trzy kamienice nie nadają się do użytku. Mają one uszkodzone dachy i częściowo zarwane stropy. Kamienica przy ul. Warszawskiej 29 nie uległa większym uszkodzeniom, lokatorzy mogli już wrócić do swoich mieszkań. W najbliższym czasie zostanie wykonana ekspertyza techniczna, na podstawie której ocenione zostanie, czy odtwarzanie budynków jest uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Wejścia do budynków, okna oraz fragment chodnika będą zabezpieczone. Obecnie budynki są otaśmowane i stale nadzorowane przez straż miejską i policję. W czterech kamienicach przy ul. Warszawskiej zameldowanych było ok. 100 osób, dwa budynki należą do gminy, dwa są własnością prywatną.
Urząd na bieżąco przekazuje mieszkańcom informacje dotyczące aktualnej sytuacji. Punkt informacyjny dla pogorzelców znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej w Wołominie. Tel.: 22 787 90 50, 519 151 363.

Punkt czynny jest w godz. 7.00 – 22.00. Mieszkańcy, którzy w wyniku pożaru utracili dokumenty, mogą zgłaszać się do Wydziału Spraw Obywatelskich, który będzie bezpłatnie wydawał zaświadczenia o zameldowaniu.  Urząd uruchomił specjalne konto, na które można wpłacać środki finansowe dla poszkodowanych z dopiskiem „Pomoc dla pogorzelców”
(Bank Pekao SA,
64 1240 6074 1111 0000 4989 4534).

Zbiórka darów odbywa się za pośrednictwem wołomińskich szkół i przedszkoli w godz. 8.00 – 16.00. Poza tymi godzinami sposób przekazania należy uzgodnić telefonicznie ze szkołami. Niezbędne artykuły można również zostawiać w punkcie informacyjnym w wołomińskim Urzędzie Miasta. Największe zapotrzebowanie jest na  środki czystości, art. higieniczne oraz żywność długoterminową. Według informacji Przedsiębiorstwa Komunalnego wszystkie przeglądy w budynkach komunalnych są aktualne. Mimo tego władze apelują, aby wszyscy zachowali szczególną ostrożność przy użytkowaniu instalacji elektrycznej, gazowej i kominowej. Władze przypominają także, że wszyscy administratorzy i właściciele budynków mają obowiązek ich utrzymania w odpowiednim stanie technicznym.            Oprac. Anna Sajnog

1 369 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szpital przyjazny pacjentom (14.02.2012)

Szpital Powiatowy w Wołominie od kilku miesięcy jest w rękach Roberta Mazura. Nowy dyrektor opowiedział specjalnie dla czytelników „Kuriera W”...

Zamknij