ggg ggg

Odsłonięcie pomnika „Wolności i Solidarności” w Rudnikach

Przy Alei Anny Walentynowicz w Rudnikach stanął pomnik ”Wolności i Solidarności” upamiętniający matkę „Solidarności” oraz sztab dowodzenia Armii Krajowej. W dniu 26 października 2014 roku odbyło się jego uroczyste odsłonięcie.

dscf0021

Matka „Solidarności”, czyli Anna Walentynowicz była słynną działaczką Solidarności. W latach 1942-1945 mieszkała u Państwa Leona i Marianny Teleśnickich na terenie dzisiejszych Rudnik. Praktycznie w tym samym czasie i miejscu mieścił się tam tajny sztab dowodzenia Armii Krajowej. Pomysł postawienia pomnika powstał z inicjatywy i w porozumieniu Społecznego Komitetu Budowy Drogi Kury – Rudniki a mieszkańcami wsi Rudniki. Postanowili upamiętnić ludzi, miejsce i wydarzenia tego okresu stawiając pomnik „Wolności i Solidarności” ku czci bohaterom, za ich odwagę i patriotyzm. Na uroczystość w dniu 26 października 2014 r. zaprosili: burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy, Społeczny Komitet Budowy Drogi Kury – Rudniki, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu Emilia Buczyńska – Kołodziejek oraz mieszkańcy wsi Rudniki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez ks. Waldemara Sierpińskiego: „Nie będzie Polski bez ludzi sumienia… Dziś osoby, które mówią prawdę są uciszane” – stwierdzał. „Wolność zaczyna się w nas, o tę wolność trzeba walczyć”.

Podkreślał, że Anna Walentynowicz uczyła nas – Będziesz miłował drugiego jak siebie samego – według przykazania Bożego. Później, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej nastąpiło odsłonięcie pomnika. Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Tłuszcza. W swoim przemówieniu podkreślił wyjątkowość tego miejsca oraz jego ogromną rolę w kształtowaniu świadomości patriotycznej młodego pokolenia. Gościem honorowym był syn Anny Walentynowicz, Janusz Walentynowicz. Nie kryjąc wzruszenia wyraził swoją wdzięczność inicjatorom oraz władzom gminy za tak wspaniałe przedsięwzięcie oraz zorganizowanie uroczystości.
Podczas uroczystości zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dętą oraz uczniowie z gimnazjum Zespołu Szkół w Stryjkach w montażu słowno-muzycznym pt. „Droga do wolności”. Na zgromadzonych czekała także wystawa poświęcona Annie Walentynowicz przygotowana przez pracowników Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. /K.W./

Galeria zdjęć

2 266 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Debata dla kandydatów, debata dla mediów czy debata dla gazety?

W ubiegłą środę 29 października 2014 r. z wielkim „zadęciem” jedna z wyszkowskich gazet lokalnych zorganizowała debatę kandydatów na burmistrza...

Zamknij