ggg ggg
ggg ggg

Odeszli na Wieczną Wartę…

W czerwcu br. pożegnaliśmy dwie Osoby, które utożsamiały etos i tradycję Żołnierzy Armii Krajowej: ppor. Stanisława Wardaka ps. „Domino” – jednego z ostatnich Żołnierzy Obwodu AK „Rajski Ptak” i Andrzeja Wojciechowskiego – prezesa Koła ŚZŻAK w Łochowie.

To wielka strata dla społeczności lokalnej i środowisk kultywujących pamięć o Polskim Państwie Podziemnym oraz odwołujących się do wartości, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zmarli przez całe życie byli wierni przesłaniu zawartemu w słowach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Ś.P. Stanisław Wardak ps. „Domino”, zmarł 12 czerwca br. w wieku 96 lat. (Urodził się 3 maja 1922 r. w Łosiu). Mając 19 lat, na wiosnę 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie (od kwietnia 1942 do sierpnia 1944 r.) służył w szeregach Armii Krajowej. Był kolporterem prasy podziemnej oraz żołnierzem 3 drużyny strzeleckiej XI plutonu, którym dowodził sierż. Czesław Wojda „Mazur”. Brał udział w akcjach partyzanckich w okolicach Radzymina. Podczas Akcji „Burza” pełnił funkcję łącznika przy oddziale ppor. Tadeusza Martynowa, który kwaterował w Sokołówku. 2 sierpnia 1944 r. uczestniczył w obronie Radzymina przed ponownym atakiem wojsk niemieckich, a dwa dni później brał udział w walkach w okolicach Strugi i Wołomina.
Ś.P. Andrzej Wojciechowski, zmarł 22 czerwca br. w wieku 73 lat. Był wspaniałym, niezwykle prawym, mądrym i ciepłym człowiekiem. Sprawował funkcję prezesa Koła ŚZŻAK w Łochowie i jednocześnie był członkiem Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK. Jego patriotyzm, przywiązanie do tradycji i wartości narodowych mogą być wzorem do naśladowania. Dla Niego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” miały realną wartość, były zapisane w sercu, a także stanowiły przesłanie i cel wszystkich przedsięwzięć, które podejmował w życiu. Był przyjacielem Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej i zawsze można było liczyć na Jego pomoc i życzliwość. Często przyjeżdżał do Radzymina na uroczystości organizowane przez nasz klub. Na zawsze pozostaną w pamięci te ulotne chwile, gdy był razem z nami, cieszył się z sukcesów i wspierał nas w chwilach trudnych.
Zmarłym, w Ich ostatniej drodze towarzyszyły delegacje Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Swoją obecnością, reprezentując również Poczet Sztandarowy żołnierzy AK spod znaku „Rajskiego Ptaka”, młodzi mieszkańcy Radzymina po raz kolejny potwierdzili, że mają szacunek dla wartości narodowych i są przywiązani do tradycji historycznej. Najważniejsze, że „Chcą Pamiętać”!!!
Podczas ceremonii pogrzebowej w Kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie, zmarłego Ś.P. Andrzeja Wojciechowskiego, w imieniu całego Klubu Międzyszkolnego im. AK – pożegnali uczniowie: Julia Koriukow i Mikołaj Staszewski. Jakże wymownie zabrzmiały słowa pięknego wiersza księdza Jana Twardowskiego: „Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciał, swym odejściem smucić… Tak, jakbyś wierzył w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić”.
Wspomnienia to dar łączący nas tu na Ziemi z tymi, którzy są w Niebie u boku Pana. Koją ból, przywołują uśmiech i pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Dlatego pielęgnujmy wspomnienia, przywołując w myślach Ś.P. Stanisława Wardaka i Andrzeja Wojciechowskiego. (Bowiem, odwołując się do mądrych słów cytowanego już ks. Twardowskiego: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”). CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

/W. Kolatorski
foto: Małgorzata Zwolska,
G. Jeleń/

496 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Obchody cudu nad Wisłą Ząbki

Zamknij