ggg ggg ggg ggg

Obchody wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Straceń w miejscowości Konary w gminie Tłuszcz

Każdego roku w pierwszych dniach września mieszkańcy gminy Tłuszcz gromadzą się przy Pomniku Straceń w Konarach, gdzie w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej oddają hołd tym, którzy zginęli broniąc ojczyzny.

4 września 2018 r. kombatanci, żołnierze AK- Stanisław Borczyński i Stanisław Góraj, władze powiatowe, lokalne, mieszkańcy Tłuszcza, uczniowie i nauczyciele, harcerze, strażacy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych czcili pamięć poległych żołnierzy i ofiar wybuchu II wojny światowej. Organizatorami obchodów byli: burmistrz Tłuszcza – Paweł Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Gajcy, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu – Wioleta Kur.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową koncelebrowaną przez dziekana dekanatu tłuszczańskiego ks. Dariusza Skwarskiego oraz proboszcza parafii Bł. Męczenników Podlaskich ks. Piotra Ejsmonta, przy oprawie muzycznej grupy teatralnej Pa.Dam. Po zakończeniu Mszy Św. oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, który przywołał słowa Świętego Jana Pawła II, który zwrócił się do młodzieży w 1987 r. podczas spotkania na Westerplatte:
– „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”. Dodał, że te słowa mają przede wszystkim wielki wymiar duchowy, a wartości, których musimy bronić jest wiele. Należą do nich także wartości patriotyczne, miłość ojczyzny i gotowość stanięcia w jej obronie. Są bowiem takie zachowania, które zawsze powinny być aktualne, tak jak są w historii ludzkości takie wydarzenia, które zawsze powinny zostać w naszej pamięci- „To właśnie pamięć o tych okrucieństwach, pamięć o zagładzie ludzi i całych narodów jest być może najważniejszą i najskuteczniejszą tarczą przeciw niebezpieczeństwu kolejnej wojny”.

Następnie, Pan Andrzej Kruk odczytał Apel Poległych, którym oddano hołd ofiarom wojny z lat 1939 – 1944, a zgromadzone na uroczystości delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych oraz zaproszonych gości złożyły pod pomnikiem wieńce. Na zakończenie wysłuchano koncertu patriotycznego pt. „Niepodległej – ballady i pieśni” w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego. Pieśni takie jak „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Mała dziewczynka z AK” czy „My, Pierwsza Brygada” przy pamiątkowym Pomniku Straceń wybrzmiały w sposób wyjątkowy.
/KW/

6 187 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zniżki na zakup biletu metropolitalnego dla posiadaczy Radzymińskiej Karty Mieszkańca!

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisał porozumienie „Warszawa+” z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie, na mocy którego od 1 września br....

Zamknij