ggg ggg ggg ggg

Niezwykłe obchody 11 Listopada w Łochowie- uroczyste i radosne

Tegoroczne obchody 11 listopada w 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości zorganizowane przez Burmistrz Łochowa Roberta Gołaszewskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Suchenka, były rozbudowane i zawierały wiele propozycji upamiętnienia tego dnia rozpisane na kilka imprez.

fot1W sobotę 11 listopada 2017 r. rozpoczęto od rana złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kamionnie, a następnie Mszą św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie. O godz. 11.00 mieszkańcy mieli możliwość uczestniczyć w Mszy św. i koncercie chóru parafialnego w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. O godz. 13:00 odbyło się łożenie kwiatów pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego w Łochowie i po przejściu do dworca kolejowego w Łochowie nastąpiło uroczyste otwarcie, przecięcie wstęgi i poświęcenie odremontowanego pięknie budynku dworca. Zaproszono uczestników na otwarcie wystawy “Bitwa Warszawska 1920 – osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – Cud nad Wisłą” i obejrzenie nowej siedziby dworca, która będzie spełniać wiele funkcji: kulturalnych i społecznych.
Podczas uroczystej Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Łochowie w 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości dokonano wręczenia medali H. i I.J. Paderewskich. W niedzielę kontynuowano obchody: zwiedzanie, prezentację nowej wystawy, obejrzenie koncertu. O tym informujemy na stronie obok.

11 listopada dla miasta i gminy Łochów był przede wszystkim wyjątkowy ze względu na otwarcie długo wyczekiwanego odremontowanego dworca kolejowego, który jest obecnie własnością gminy, ale też pełni nadal role dworca. Kasa dworcowa została uruchomiona od wtorku 14 listopada. Samorząd Łochowa pięciokrotnie zabiegał o uzyskanie środków zewnętrznych na remont obiektu. W końcu, widząc bezskuteczność zabiegów samorząd podjął decyzję o wykonaniu remontu za środków własnych. Cała inwestycja trwała blisko dwa lata. „Rewitalizacja budynku dworca kolejowego w Łochowie wraz z najbliższym otoczeniem, jako początek tworzenia nowego centrum kultury” to projekt wykonany przez samorząd Łochowa za środki własne w kwocie 1 mln 800 tys. zł. Budynek przeszedł gruntowną modernizację i będzie służył mieszkańcom, jako centrum kultury, miejsce spotkań, koncertów i sesji. Data oficjalnego otwarcie budynku po remoncie podczas obchodów z okazji Dnia Niepodległości wydaje się wyjątkowo trafiona. Na uroczystość przybyło wielu gości oraz mieszkańców, stawili się samorządowcy i radni. Dariusz Gajda – członek Zarządu SKM podsumowując wspólne działania z samorządem podkreślał, że zawsze należy szukać tego, co nas łączy, a kolej łączy ludzi i łączy też społeczności między miastami. Przedstawił też krótką historię kolei, która jest częścią historii Łochowa.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Członek Zarządu Spółki Koleje Mazowieckie Dariusz Grajda, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Andrzej Suchenek i Mariola Panasewicz z Urzędu Gminy Łochów. Budynek został poświęcony przez ks. Romana Kowerdzieja, proboszcza parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie.
Po zaproszeniu wszystkich do wnętrza budynku odbyło się również uroczyste otwarcie wystawy „Bitwa Warszawska 1920 – osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – Cud nad Wisłą”. Autor wystawy regionalista Jarosław Stryjek przedstawił idee i zamysł powstania tej wystawy, a szczególnie jej wymiar edukacyjny, gdyż wystawa odwiedzi kilkadziesiąt miast.

Ostatnim punktem sobotnich uroczystości było posiedzenie uroczystej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łochowie, podczas której wręczone zostały medale im. H. I I. Paderewskich. Sesję poprowadził przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Suchenek. Wzorem lad ubiegłych przedstawiano osobę wyróżniona w każdej z kategorii oraz jej charakterystykę i dokonania, które przekonały kapitułę o wyjątkowości nominowanego. W kategorii Przyjaciel gminy medal otrzymała senator Maria Koc. W kategorii Menadżer – Przedsiębiorca Roku – Lena i Władysław Grochowscy (właściciele Spółki Arche i Pałacu Łochów), w kategorii Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej – Roman Kuzelyjak, Zasłużony dla Ziemi Łochowskiej – Tadeusz Piotr Nurkiewicz, Wolontariusz Roku – Alina Kokoszka, Wolontariusz Roku – Jacek Niewiadomski i Jarosław Karma, Nauczyciel Roku – Anna Napłoszek, Wychowawca, Przyjaciel Dzieci i Młodzieży – Andrzej Nowotka, Wychowawca, Przyjaciel Dzieci i Młodzieży – ks. Piotr Jarosiewicz, W kategorii: Rodzina Wielodzietna – Teresa Gałązka – mama 9 dzieci.

Ze względu na brak miejsca przedstawimy uhonorowanych medalem w następnym numerze KURIERA – W…

/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

 

 

2 399 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Pierwsze posiedzenie Rady Gminy w Tłuszczu” – wspaniała, pełna humoru i wzruszeń lekcja lokalnej historii!!!

Tegoroczne Święto Niepodległości warto było spędzić w Tłuszczu. Dzięki wysiłkowi świetnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”, wspartej siłami...

Zamknij