ggg ggg ggg ggg ggg

Nadbużańskie Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej świętowało (10.09.2013)

Uroczystości  74. rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej oraz 80. rocznicy działalności Ligi Morskiej i Rzecznej na terenie nadbużańskim zaplanowano z rozmachem i na wodach Bugu.

8 września 2013 r. w Wyszkowie w Parku Miejskim im. Ferdynanda Wazy przy siedzibie Nadbużańskiego Bractwa LMiR im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły wyszkowska brać wodniacka świętowała 80. rocznicę działalności Ligi Morskiej i Rzecznej na terenie nadbużańskim. Według zwyczaju odegrano hymn Polski oraz hymn Ligi, a następnie zarządzono wybicie klangów. Po uroczystej zbiórce prezes Bractwa Julian Bielawski przywitał gości i osoby uczestniczące w uroczystości.


„Spotykamy się dzisiaj z okazji 80-tej rocznicy działalności Ligi Morskiej i Rzecznej na terenie nadbużańskim, wspominając tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i na przestrzeni dziejów, położyli podwaliny i budowali dzieje Polski morskiej. W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście, których bardzo serdecznie witam i pozdrawiam” – mówił komandor Julian Bielawski. Wśród gości witał: poczty sztandarowe Ligi Morskiej i Rzecznej, kombatantów, Związku Inwalidów Wojennych na czele z prezesem Marianem Pogłódem, szkoły, byłą minister komandor Bożenę Szubińską – pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Wojskowej Służby Kobiet oraz Przewodniczącą Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych RP, Kazimierza Porębskiego z małżonką – członka honorowego Ligi Morskiej i Rzecznej, prawnuka wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, założyciela i pierwszego Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, komandora Marka Padiasa – Wiceprezesa Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz członków Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, Grzegorza Nowosielskiego – burmistrza Wyszkowa wraz z z-cą Adamem Mrozem, księdza kanonika Waldemara Krzywińskiego – kapelana krajowego LMiR, Elizę Kłos – córkę naszego patrona wraz z całą rodziną, Mirosławę Niziołek -córkę komandora Adama Reszki, Szypra Generalnego Flisu Wiślanego, płk. pil. Kazimierza Pogorzelskiego, Jerzego Dąbrowskiego – członka honorowego LMiR oraz komendantów: WKU – płk. Leszka Wieczorka, policji – mł. insp. Sylwestera Gąsiewskiego, Państwowej Straży Pożarnej – St. bryg. Ignacego Woźniaka
„Szanowni Państwo. Rok 2013 jest rokiem szczególnego jubileuszu Ligi Morskiej i Rzecznej, w którym obchodzimy 95 rocznicę jej powstania. Jubileuszowy rok poświęcamy i wspominamy wszystkich członków Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy na przestrzeni lat budowali jej historię. Samozatopienie Flotyll Wiślanej na stałe zostało wpisane w dzieje Marynarki Wojennej RP, jak również Ligi Morskiej i Rzecznej. Cele i zadania, jakie postawiła sobie Liga, są zawsze aktualne. Te postanowienia zawarte są w statucie Ligi Morskiej i Rzecznej a najważniejsze z nich to: kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej społeczeństwa polskiego, jako jednej z podstaw bytu narodowego, kształtowanie w społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży zrozumienia roli i znaczenia szeroko rozumianej gospodarki wodnej, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz ochrony środowiska, propagowanie tradycji Polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej oraz umacniania patriotycznych postaw społeczeństwa i rozwoju gospodarczego wód polskich. (….) My wszyscy członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej w swojej pracy na rzecz Ligi kierujemy się następującą maksymą: „Tam gdzie ludzie dzielą się sercem, tam rośnie nadzieja. Żyjmy tak, jakbyśmy mieli jutro umrzeć, ale planujmy tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie”. Z tą maksymą warto żyć i pracować.” – zwracał się do zebranych komandor Julian Bielawski.
Z okazji obchodów głos zabrał komandor Marek Padias, który zapewnił, że jest niezwykle wzruszony obecnością w Wyszkowie ludzi w różnych mundurach, a tak kochających morze. Z kolei burmistrz Grzegorz Nowosielski wspominał patrona Bractwa – Kazimierza Deptułę, człowieka o wielkiej życzliwości i symbolu więzi Wyszkowa z morzem.

Podczas uroczystości 80-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej uchwałą Mazowieckiego Związku Inwalidów Wojennych RP nagrodzono złotym Krzyżem Za Zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych:
– Nadbużańskie Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor.mar. Kazimierza Deptuły w Wyszkowie
– Janinę Czerwińską (redaktor naczelna KURIER W… – Tygodnika regionalnego)
– Danutę Kmiecik
– Jana Dąbek.

Medalem „Nike”:
– Juliana Bielawskiego (prezesa Bractwa LMiR w Wyszkowie)
– Danutę Kowalewską
– Tadeusza Stoszewskiego

Medalami pamiątkowymi wybitymi z okazji 95 rocznicy działania Ligi Morskiej i Rzecznej:
– Grzegorza Nowosielskiego – burmistrz Wyszkowa
– kmdr. Bożenę Szubińską – pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej Ds. Wojskowej Służby Kobiet
– ppłk. Leszka Wieczorka – komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie
– sierż. w. st. spocz. Mariana Pogłóda – Prezesa Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Wyszkowie

Medalami Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju:
– Juliana Bielawskiego – Porcelanowy Krzyż „Za Zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy”
– ks. kanonika Waldemara Krzywińskiego – Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju
– ks. Roberta Ratomskiego – Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju
– Elżbietę Kasińską – Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju
– Marcina Płochockiego
– Giedymina Wróblewskiego.

Po wręczeniu medali i odznaczeń nastąpiło odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej ppor. mar. Kazimierza Deptuły.
 „Odsłaniamy dziś też tablicę pamiątkową poświęconą wyszkowianinowi ppor. mar. Kazimierzowi Deptule. Myślę, że tej postaci w Wyszkowie przedstawiać nie trzeba, dlatego też kłaniamy Ci się nisko i z wielkim szacunkiem, por. Kazimierzu i solennie obiecujemy, że póki kropla wody jest w Bałtyku, nigdy o Tobie nie zapomnimy” – tymi słowami wcześniej zwracał się w swoim przemówieniu prezes Bractwa. Aktu symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonała córka K. Deptuły wraz z wnukami. Po krótkiej modlitwie tablica została poświęcona przez ks. kanonika Waldemara Krzywińskiego. Po Apelu Pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze, a następnie z wielkim zainteresowaniem zebrani wysłuchali wspomnień dotyczących historii Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego. Prelekcję przygotował Andrzej Dąbrowski, członek wyszkowskiej Ligi i autor wspomnień pt. „Na Bugu już nie bielą się żagle”, opublikowanych w Zeszytach Wyszkowskich. Na zakończenie w piosenkach o morzu zaprezentował się zespół śpiewaczy z Domu Seniora. O godzinie 12: 00 w Kościele p.w. Świętego Idziego została odprawiona Msza święta, której głównym celebrantem był ks. kanonik dr Zdzisław Golan – proboszcz Parafii p.w. Świętego Idziego. Asystowali ks. kanonik Wojciech Borkowski – proboszcz Senior, ks. kanonik Waldemar Krzywiński – kapelan krajowy Ligi Morskiej i Rzecznej.  Dalsza część obchodów odbyła się nad Bugiem, gdzie wzdłuż Bulwaru im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły mieszkańcy mogli obejrzeć defiladę łodzi ratowniczych Państwowej Straży Rybackiej i wszelkiego rodzaju sprzętu pływackiego, pokazy sprawnościowe na wodzie w wykonaniu strażaków PSP i ratowników WOPR z grupy interwencyjnej, spływ kajakowy (wodowanie godz. 10.00 w Brańszczyku, przyjęcie spływu w Wyszkowie o godz. 14.00).     /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 200 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Naszym obowiązkiem pamiętać o obrońcach Ojczyzny (10.09.2013)

Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Wójt Gminy Rząśnik, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie oraz Prezes Fundacji „FORT-ROGOWO” zaprosili 8 września 2013 r....

Zamknij