ggg ggg

Na ratunek zabytkom (21.02.2012)

Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali plan zagospodarowania budynku starego szpitala w Pułtusku wraz z terenem. Projekt mógłby znacząco poprawić estetykę wokół zabytkowego obiektu jak i rozwiązać kłopot z niszczejącym obiektem.


Budynek starego szpitala w Pułtusku dziś, mimo iż zabytkowy, nie jest najlepszą wizytówką miasta. Jego losy są o tyle ważne, że usytuowany przy głównej trasie przejazdowej przez miasto, a jest ona częstą drogą podróży na Mazury i nie tylko. Dodatkowo władzom starostwa leży na sercu przyszłość budynku, gdyż nie chcą by zabytek powtórzył losy podobne do tych, które spotkały zabytkowe koszary. Te w przeciągu dziesięciu lat zostały całkowicie zdewastowane i zrujnowane. Ich degradacja pogłębiła się znacznie, gdy Agencja Mienia Wojskowego sprzedała budynki wraz z terenem prywatnemu „inwestorowi”.
Starosta Edward Wroniewski od dawna zapowiadał swoje plany co do zabytkowej siedziby starego szpitala. Celem jest przeniesienie do obiektu siedziby starostwa, co miałoby uchronić przed dewastacją i pogłębiającym się niszczeniem budynku. Jednak najpierw potrzebne są fundusze na renowację zabytkowego obiektu i przystosowanie go do potrzeb urzędu.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Danuty Kłosek – Kozłowskiej opracowali odważny projekt zagospodarowania budynku starego szpitala w Pułtusku na potrzeby administracyjne dla Starostwa. Projekt, w którym zawarto nie tylko zagospodarowanie samego budynku ale również terenu wokół zabytkowego obiektu wraz z terenami zieleni, autorzy zaprezentowali 16 lutego podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Pułtusku.
„Studia do kształtowania krajobrazu miejskiego i przestrzeni publicznych do projektu adaptacji dawnego seminarium diecezjalnego oraz klasztoru i szpitala Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego św. Wincentego a’Paulo w Pułtusku przy ul. 3 Maja 1” – to dokładna fachowa nazwa projektu. Pracowali nad nim inż. arch.: Marcin Żywica, Hubert Roguski, Wacław Chrabelski z wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Projekt zakłada nie tylko przystosowanie wnętrza do potrzeb urzędu. W jego sąsiedztwie mogły by powstać nowoczesne przestrzenie użytku publicznego. Wizualizacja, którą przedstawili autorzy zakłada między innymi wybudowanie podziemnego parkingu na ponad 100 samochodów oraz perełki, która mogłaby być nie lada atrakcją dla regionu – punktu widokowego.
Wizualizacja zakłada również ograniczenie ruchu ulicznego na rzecz pieszego w okolicy obiektu. Tutaj jednak, jeśli włodarze zdecydowaliby się skorzystać ze śmiałego projektu studentów Politechniki Warszawskiej, ograniczeniem staje się budowa obwodnicy Pułtuska, która jak na razie nie znajduje się w planach Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.


Imponujący projekt studentów Politechniki Warszawskiej, mógłby znacząco odmienić przestrzeń przy ul. 3 Maja w Pułtusku. Sam fakt, iż wizualizacja powstała, a dawna siedziba dawnego seminarium diecezjalnego oraz klasztoru i szpitala Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego św. Wincentego a’Paulo w Pułtusku zainteresowała studentów i prof. Danutę Kłosek ,to duże wyróżnienie. Pułtuskie zabytki zasługują na zainteresowanie i dbałość o ich przetrwanie. Przeszkodą jednak pozostają wciąż finanse.
Bernadeta Hamowska
Foto: Starostwo Pułtusk

2 069 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Walka o seniorów – Nadnarwianka z nowym prezesem, ale bez czołowego zespołu (22.02.2012)

Roman Skrzypek został wybrany zdecydowaną większością głosów nowym prezesem MLKS Nadnarwianka. Wstrzymał się jedynie od głosu on sam, gdy pozostali...

Zamknij