ggg ggg ggg ggg

MotoCud 2018 – MOTOCYKLIŚCI W HOŁDZIE OBROŃCOM NIEPODLEGŁOŚCI!

15 sierpnia 2018 r. odbył się XVII Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoCud Radzymin 1920 w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jak co roku, do Radzymina zjechała liczna Brać Motocyklowa z kraju i zza granicy, którą połączyła idea wspólnego uczczenia zwycięstwa nad bolszewikami z 1920 roku w miejscu dosłownym – Mieście Cudu nad Wisłą.

W tegorocznej, siedemnastej edycji zlotu odbywającego się w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wzięło udział ok. 1500 uczestników, którym na błoniu przy radzymińskim cmentarzu towarzyszyła ekipa programu TVP Pytanie na Śniadanie oraz radzymińscy ułani.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczestnicy XVII MotoCudu, kontynuując wywodzący się ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie ogólnopolski program „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, zainaugurowali zlot posadzeniem kolejnego, dziewiątego już Dębu Pamięci w Alei Dębów Katyńskich przy radzymińskim Cmentarzu Poległych. Tym razem do żywych została powołana por. Janina Lewandowska – córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, lotniczka, jedyna kobieta zgładzona przez NKWD w Lesie Katyńskim, dokładnie w dniu swoich 32 urodzin.
W uroczystości posadzenia Dębu wzięli udział liczni goście: przedstawiciel Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Alicja Marciniak, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Andrzej Dąbkiewicz, radny Zbigniew Jabłoński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka M. Pisarka w Radzyminie Elżbieta Jeleń, prezes Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK Mirosław Widlicki oraz kapelan Zlotu MotoCud ks. Jarosław Wyszomierski.
– Motocykliści MotoCud Radzymin w tym roku posadzili dwa Dęby Pamięci, jeden w Radzyminie dla wspomnianej por. Janiny Lewandowskiej, drugi w Nasielsku dla kapitana Stefana Żbikowskiego, który w 1920 r. walczył jako ochotnik w 201 Pułku Ułanów a w okresie II RP był nauczycielem wf-u w Szkole Powszechnej w Nasielsku. Niestety, nie udało nam się znaleźć rodziny por. Janiny Lewandowskiej, ale za to nasza radość była ogromna, gdy odnaleźliśmy rodzinę kapitana Żbikowskiego oraz jego ostatniego żyjącego ucznia – mówi p. Basia Lau – przedstawicielka sztabu organizacyjnego i „dobry duch” każdego kolejnego MotoCudu.
Podczas oficjalnej części uroczystości organizatorzy zlotu złożyli na ręce dyrektor Elżbiety Jeleń certyfikaty wszystkich dotychczas posadzonych Dębów Pamięci, tym samym przekazując je do Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie- pomysłodawców programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, gdzie zostaną trwale i godnie wyeksponowane.
Szczególnym akcentem świadczącym, że MotoCud to już legenda, która została zauważona także przez władze rządowe jako ważne wydarzenie w życiu publicznym, była ceremonia wręczenia odznaczeń. Miło nam poinformować, że organizatorzy Zlotu MotoCud Radzymin 1920, Barbara Lau i Witold Michalczyk, uhonorowani zostali przez Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalami „Pro Patria” – za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. (Gratulujemy!).
Ostatnim akordem oficjalnej części programu było złożenie kwiatów na mogile poległych Policjantów, a następnie, już podczas przejazdu także pod radzymińskim pomnikiem Motocyklisty.
O godz. 12:15 półtoratysięczna kolumna jednośladów wyruszyła w trasę, szlakiem walk 1920 roku – przez Łąki, Beniaminów, Nieporęt, Wieliszew do Nasielska. (Miasta, o które w dniach: 14-16 VIII 1920 r. również toczyły się zacięte walki z bolszewikami, a bitwa o leżącą nieopodal wieś Borkowo, upamiętniona została na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie).
– Nasielsk przyjął nas bardzo radośnie i serdecznie. Posadziliśmy tam Dąb Pamięci dla wspomnianego kapitana Stefana Żbikowskiego i spotkaliśmy się z Jego Rodziną. Na ręce nestorek rodu motocykliści przekazali ikony Matki Boskiej Katyńskiej. Władze Miasta przyjęły nas bardzo otwarcie. Dziękujemy Burmistrzowi oraz p. Katarzynie Świderskiej – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Nasielsku, za tak wspaniałe przyjęcie nas na terenie szkoły. Tu odbył się tradycyjny motocyklowy popas – relacjonuje p. Basia Lau.
W drogę powrotną do Radzymina, kolumna wyruszyła o godz. 15:00. Po dotarciu, uczestnicy zlotu wraz z liczną publicznością obejrzeli pokaz stuntu w wykonaniu wicemistrza świata Pawła Karbownika oraz sami sprawdzili swe umiejętności jazdy na symulatorze Team Xtreme.
W imieniu organizatorów Wszystkim Uczestnikom bardzo gorąco dziękujemy za przybycie i liczymy na Waszą obecność także w przyszłym roku. MotoCud składa również podziękowania za pomoc w organizacji Zlotu: Motocyklistom z Nasielska, a w szczególności Arturowi Nojbertowi, Motocyklistom z Marek, Burmistrzowi Radzymina, Burmistrzowi Nasielska, Staroście Powiatu Wołomińskiego, PGE Obrót S.A, Poczcie Polskiej, Policji, Kapelanowi ks. Jarosławowi Wyszomirskiemu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu XVII Międzynarodowego Zlotu MotoCud Radzymin.
LwG

/R.S. Lewandowski, foto: Grzegorz Jeleń, Paweł Cybulski/

4 534 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wielka Gala Kawaleryjska na 100-lecie Niepodległości Polski (Węgrów – Liw)

Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, Zofia Paczóska – prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojowni...

Zamknij