ggg ggg ggg ggg ggg

Młodzież z Radzymina na Festynie Historycznym w Kuklówce i na rekonstrukcji w Łosinnie

Uczniowie z terenu Gminy Radzymin, należący do Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, starają się uczestniczyć w uroczystościach i ważnych wydarzeniach związanych nie tylko z historią swojego miasta, ale też całego naszego regionu.

W sobotę, 15 września niemal trzydziestoosobowa delegacja członków MKH im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, wzięła udział w Festynie Historycznym „Walczącym o niepodległość”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK. Uroczystość odbyła się w Kuklówce Radziejowickiej na terenie Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich.
Na festynie pojawiło się wielu znamienitych gości z Białorusi oraz kombatantów, których na wstępie przywitał prezes Artur Kondrat. Do zebranych w imieniu Łagierników przemówiła major Stanisława Kociełowicz, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia. Zebranych gości powitała również pani Urszula Ciężka, wójt Gminy Radziejowice. Na scenie Festynu pojawił się także kpt. w stanie spoczynku, prezes Stowarzyszenia „Jedność w prawdzie”, Marian Wasilewski z Międzyborowa oraz Katarzyna Wróblewska, która jest komandorem Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Ważnym gościem uroczystości był także Wiesław Helak – pisarz i scenarzysta, który dla zebranych gości przeprowadził spotkanie autorskie na terenie muzeum. Po spotkaniu można było kupić książkę i uzyskać dedykację pisarza.
Organizatorzy festynu zadbali o to, aby czas zaproszonych gości wypełnić ciekawymi atrakcjami. Młodzież mogła wziąć udział w grze terenowej i konkursach plastycznych. Aktywne uczestnictwo w tych atrakcjach opłaciło się naszym klubowiczom, ponieważ zdobyli imponującą liczbę nagród. Dodatkowo na terenie festynu rozstawiono stoiska grup rekonstrukcyjnych, które zaznajamiały uczestników imprezy z historią działań wojennych. Czas gościom umilały również ciekawe koncerty zespołów, wykonujących utwory o tematyce patriotycznej: Bartas Szymoniak, Norbert Smoliński – Contra Mundum, Karat Napalm Grupa, Anna Przybysz – Triodeon. (Dziękujemy organizatorom uroczystości za zaproszenie i możliwość spędzenia czasu w tak miłej i przyjacielskiej atmosferze).

NA INSCENIZACJI ZRZUTU CICHOCIEMNYCH W ŁOSINNIE

Tego samego dnia, druga – sześćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z Gminy Radzymin pod opieką nauczycieli oraz przedstawiciela rodziców, udała się do Łosinna koło Wyszkowa.
Odbyło się tam widowisko historyczne, poświęcone wydarzeniom z czasów II wojny światowej. To właśnie na łąkach pod Łosinnem 75 lat temu (w nocy 16/17 września 1943r.), doszło do zrzutu trzech Cichociemnych, wśród których znajdował się legendarny Żołnierz Armii Krajowej Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem sobotniego widowiska historycznego pt. „Zrzut Cichociemnych-Zapora” był Mirosław Widlicki – prezes Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK we współpracy z mieszkańcami wsi Łosinno, Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Środowiska. Patronat honorowy objęli: minister Mariusz Błaszczak, minister Henryk Kowalczyk i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Należy podkreślić, że tegoroczna rekonstrukcja w 75. rocznicę zrzutu Cichociemnych pod Łosinnem, zorganizowana została także w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia Lotnictwa Polskiego.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, modlitwę w intencji Cichociemnych i Ojczyzny poprowadził ks. prałat Tadeusz Osiński – kapelan Okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem upamiętniającym czyn polskich lotników i Cichociemnych.
Towarzyszący części artystycznej piknik patriotyczny, obfitował w wiele, szczególnie dla młodzieży atrakcyjnych ekspozycji i pokazów. Swoje stoiska ze sprzętem zaprezentowały, m.in.: Jednostka Wojskowa „Grom”, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Wyszkowie.
W atmosferę lat okupacji oraz okoliczności zrzutu Cichociemnych wprowadziły licznie zgromadzonych widzów grupy rekonstrukcji historycznych, występujące pod kierunkiem Artura Lisa – dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Łochowie oraz mjr. Marcina Dominiaka.
Uzupełnieniem widowiska historycznego był koncert wzruszających pieśni patriotycznych w wykonaniu Moniki Andrzejewskiej, Natalii Sczechury oraz naszych uczniów z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Wykonawcami byli: Leszek Filipiak, który zaśpiewał piosenkę pt. „Mała Dziewczynka z AK”, Karolina Radek – z utworem „Ostatnia kula” oraz trio w składzie: Weronika Niegowska, Julia Stańczak i Piotr Sokołowski, które wykonało utwór „Dziewczyna z granatem”. Ponadto, odbyło się premierowe wykonanie nagranego kilka dni temu teledysku Aleksandry Bąk pt. „Jedna chwila”. Na zakończenie młodzi wykonawcy z Klubu Historycznego im. AK w Radzyminie zaśpiewali wspólnie piękny utwór patriotyczny pt. „Kochana Polsko”.
Oczywiście, największe emocje wzbudziła inscenizacja zrzutu na spadochronach z okrągłą czaszą, których używano w czasie II wojny światowej. Odbyła się także współczesna wersja zrzutu w wykonaniu żołnierzy GROM. Pokazom towarzyszył fachowy komentarz historyczny, nawiązujący do wydarzeń na polach Łosinna w nocy 16/17 września 1943 roku.
Jako ciekawostkę można podać fakt, iż zabezpieczeniem i odbiorem zrzutu 75 lat temu zajmowała się Placówka XIV Pniewo – Obwód AK „Rajski Ptak”, której dowódcą był ppor. Jan Widlicki ps. „Orski”. Jego syn – Mirosław Widlicki, nawiązując do Pamięci o Bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego zorganizował to wspaniałe widowisko historyczne pod Łosinnem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

/opr. Edyta Kuźkowska; Monika Kowalik/

2 401 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
XXI Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza

Doroczne Dni Patrona Miasta Pułtuska odbyły się w dniach 20-24 września 2018 r. Tak różnorodny i bogaty był plan obchodów,...

Zamknij