ggg ggg

Minister Antoni Macierewicz obserwował manewry nad Zalewem

W minionym tygodniu, od wtorku do piątku odbywały się ćwiczenia zgrywające systemu Obrony Powietrznej RP oraz ratownictwa lotniczego i morskiego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego pod kryptonimem „Renegade/Sarex 17”.

 

fot6Tegoroczne manewry odbywały się również w rejonie Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie przećwiczono sytuację porwania przez terrorystów samolotu pasażerskiego.
W związku z tym we wtorek, 6 czerwca uruchomiono syreny alarmowe w całym województwie. Z kolei w środę, na Zalewie Zegrzyńskim przećwiczono widowiskową symulację sytuacji po awaryjnym wodowaniu samolotu pasażerskiego z 85 osobami na pokładzie. (Wg scenariusza podczas wodowania samolot uległ poważnemu uszkodzeniu, kadłub rozpadł się na dwie części). Jednostki straży pożarnych ćwiczyły element poszukiwania oraz ratowania rozbitków na akwenie Zalewu, oraz ewakuację poszkodowanych droga wodną i powietrzną.
W akcję ratowniczą zaangażowano około 250 osób, w tym ponad 100 strażaków oraz 40 samochodów i jednostek pływających ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, KM PSP m. st. Warszawy, KM PSP Płock, KP PSP i WOPR Legionowo, KP PSP Nowy Dwór Mazowiecki, KP PSP Wołomin, KP PSP Maków Mazowiecki i Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
Manewry zorganizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych obserwował Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślił, że takie ćwiczenia, jak to, które odbyło się na Zalewie Zegrzyńskim są niezbędne do sprawdzania i utrzymywania zdolności służb, których trzeba użyć w chwili katastrofy masowej. Katastrofy, w której zagrożone jest życie dziesiątków bądź setek ludzi.
W czwartek, minister Macierewicz gościł w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie zapoznał się z informacjami na temat zagrożeń związanych z użyciem bezpilotowych statków powietrznych oraz sposobami przeciwdziałania tym zagrożeniom.
/opr. R.L.
foto: mjr Robert Siemaszko – CO MON/

 

410 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Doroczne Święto Gminy Wieliszew

Na początku czerwca, jak co roku mieszkańcy Wieliszewa obchodzili święto swojej gminy.  Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji i wspaniałej zabawy...

Zamknij