ggg ggg ggg ggg

Miniony rok w Zabrodziu

Z myślą o przyszłości mieszkańców gminy

studium-2-copy

Władze samorządowe gminy Zabrodzie dostrzegły potrzebę zmian. Obecne plany nie odzwierciedlają potrzeb mieszkańców. Potrzebne jest nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Na konferencjach, spotkaniach i rozmowach projektanci przedstawili mieszkańcom projekt studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Ambitnie przyjęto, że uda się uchwalić studium do końca 2016 r. 7 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu odbyła się publiczna dyskusja dot. założeń studium, do 14 października mieszkańcy mogli składać w Urzędzie Gminy na specjalnym formularzu dostępnym na stronie internetowej uwagi do dokumentu. A potem zaczęły się problemy, 42 uwagi wpłynęły do założeń projektu, po uwzględnieniu pozostało ich 32. Wszystkie oprócz jednej odrzucono, ale uwzględnienie jednej uniemożliwiło uchwalenie studium dla Zabrodzia. Po uwzględnieniu uwagi ponowiono proces uchwalenia studium. Należało powtórzyć uzgodnienia i debatę publiczną, która odbyła sie 25 listopada. Po ponownym wyłożeniu projektu w części dotyczącej terenu tej jednej poprawki wszelkie wymogi proceduralne zostały spełnione. 19 stycznia 2017 r. na najbliższej sesji radni ponownie przystąpią do uchwalania projektu studium.

Ocalić od zapomnienia

matryce-1-copy

24 kwietnia 2016 r. przedstawiciel NSZZ Solidarność w Zabrodziu zaprosił mieszkańców na wystawę pt. „Ocalić od zapomnienia”, która była niecodziennym odkryciem na terenie Zabrodzia matryc drukarskich oraz prasy z okresu powstania „Solidarności” i działań konspiracyjnych po ogłoszeniu stanu wojennego. Patronatem honorowym wydarzenie w Zabrodziu objęli: minister Henryk Kowalczyk oraz wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik. Obecny był również Paweł Baranowski – zastępca przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Wystawa mogła powstać dzięki Janowi Fornalowi mieszkańcowi gminy, wieloletniemu samorządowcowi, działaczowi opozycyjnemu i obecnie działającemu nadal w strukturach Solidarności i PiS-u . To on właśnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych współpracował przy tworzeniu prasy podziemnej, a następnie ukrył materiały i matryce drukarskie konieczne do powielania ulotek i pism prasy opozycyjnej. Jan Fornal po ponad 30 latach odzyskał matryce drukarskie tj. formy metalowe stanowiące odbicie składu typograficznego służącego do druku pism i pisemek. Jest ich 120 i wraz z egzemplarzami pism z tego okresu utworzyły niezwykły zbiór i wyjątkową wystawę. Przypomniał okoliczności zakopania matryc z tym związanych: „Dzisiejsza uroczystość jest historyczna, nie polityczna. Mamy pamiętać o naszych kolegach i koleżankach, których z nami już nie ma.” – podkreślał inicjator wystawy. Był niezwykle ucieszony, że na wystawę przybyło tak wiele osób. Rzeczywiście, wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury gościła ponad 130 osób. Duży zbiór prasy podziemnej udostępnili: ks. Andrzej Rybicki – proboszcz parafii w Niegowie oraz Jerzy Trzeciak – mieszkaniec Adelina.
Młodzież z Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Zabrodziu zaprezentowała widowisko słowno – muzyczne pt. „Tamte dni”, które opracowała i przygotowała pod kierunkiem nauczycieli szkoły: Andrzeja Romana i Jacka Gajewskiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć kultowej już piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”, czy pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Na wspomnienie zasługuje odegrana przez uczniów scena z przesłuchania studenta przez ZOMO. Jak podczas swojej wypowiedzi na temat zdarzeń z tamtych czasów stwierdził minister Henryk Kowalczyk – scena z ZOMO była zbyt łagodna, nie tak łagodnie i elegancko zwracano się do zatrzymanego. Nie wiedział, że w Zabrodziu działy się tak ważne historie. Życzył, aby ta wystawa była przypomnieniem dla tych, co pamiętają, a dla tych, co nie pamiętają lekcją historii.
Na pamiątkę spotkania minister Henryk Kowalczyk otrzymał wspaniałe tomy „Chłopów” Reymonta, a Jan Fornal piękną publikację z dedykacją i podziękowaniami, które wręczył wójt gminy Tadeusz Michalik. Następnie wszyscy przeszli do sali z eksponatami i zdjęciami matryc, a minister Henryk Kowalczyk, Jan Fornal oraz wójt Tadeusz Michalik dokonali otwarcia wystawy.

 

Złote, Diamentowe i Kamienne Gody par małżeńskich z Gminy Zabrodzie

 

dscf9119-copy

 

8 grudnia 2016 r. w Zabrodziu odbył się piękny jubileusz związany z 50, 60, i 70 -leciem pożycia małżeńskiego par z terenu gminy. Rzeczywiście uroczystość była niecodzienna – swoje 70-lecie, czyli Kamienne Gody obchodzili w tym dniu Państwo Henryka i Dionizy Jusińscy. Diamentowe Gody, czyli 60-lecie: Stanisława i Stanisław Bartosiewiczowie, Lucyna i Jan Królik, Jadwiga i Jan Wielgolascy, Krystyna i Wacław Śliwowie (nie uczestniczyli). 50 – lecie, Złote Gody: Anna i Stanisław Dziubiel, Teresa i Mieczysław Jezierscy, Alicja i Stanisław Markuszewscy oraz Julianna i Henryk Witkowie (nieobecni). Zebranych w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury witała dyrektor Małgorzata Wiśniewska z wójtem Tadeuszem Michalikiem oraz paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Sława”. Piękne słowa przemówienia wójta Michalika na długo zapewne zapadły w pamięć Jubilatów.
Medale oraz jubileuszową pamiątkę i kwiaty wręczyli: wójt gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik, z-ca kierownika USC Renata Wiśniewska, przewodniczący Rady Gminy Janusz Marian Pakuła. Wszyscy Jubilaci pozowali do wspólnego zdjęcia (obok), a uczestnicy uroczystości odśpiewali im gromie i serdeczne „Sto lat”. Po tych jakże ekscytujących chwilach przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez panie z GOK oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Był tradycyjny szampan i pyszny tort jubileuszowy, który wjechał na salę w powodzi iskier. Spotkanie było niezwykle ciepłe i na długo zostanie we wspomnieniach przez Jubilatów oraz ich rodzin.

 

1 879 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy Rok pod ostrowskim Ratuszem

Na przełomie 2016 i 2017 roku wielu mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej postanowiło ten wyjątkowy moment spędzić wspólnie na placu przy Ratuszu...

Zamknij