ggg ggg

Mieszkańcy Rudy ZANIEPOKOJENI poszukiwaniami GAZU ŁUPKOWEGO… (12.08.2014)

W połowie lipca firma United Oilfield Services poszukiwała na terenie wsi Ruda (gmina Radzymin) gazu łupkowego. „Wszystko odbyło się w wielkiej tajemnicy, pracownicy firmy nie chcieli powiedzieć czego szukają, wiedzieli to tylko mieszkańcy, którzy dostali odszkodowanie za wjazd na ich pola” – wynika z informacji przekazanych nam przez Czytelniczkę.

W ostatnim czasie redakcja „Kuriera W” otrzymała interesującą wiadomość od Pani Patrycji. Zaniepokojona Czytelniczka poinformowała nas o przebiegu utrzymywanych w tajemnicy, za to bardzo dokładnych badań sejsmicznych, które przeprowadzono w podradzymińskiej Rudzie we wtorek 15 lipca.
„Jeżeli potwierdzi się , że gaz znajduje się na terenie wsi – za jakiś czas będą prowadzone pierwsze odwierty. Wiadomo jakie niesie to niebezpieczeństwo dla całej wsi i okolic. Zatruta woda, hałas, dewastacja środowiska. Co najdziwniejsze gmina milczy, nikt nie informował mieszkańców.

800
Wieś Ruda to pas chronionego krajobrazu podwarszawskiego, który ciągnie się aż do Zalewu Zegrzyńskiego. We wsi Ruda znajdują się setki działek rekreacyjnych. Nie wyobrażam sobie, że jedna decyzja władz gminy sprawi, że Ruda słynąca z oazy spokoju, czystej rzeki Rządzy i pięknych lasów stanie się skażonym obszarem, z którego trzeba będzie się wyprowadzić. Czytam, co dzieje się w innych gminach, gdzie prowadzą prace wydobywcze, ludzie protestują, ale jest już za późno, pola zostały w tajemnicy wydzierżawione przez koncerny gazowe.
Proszę nagłośnić tę sprawę , może „Kurierowi” uda się dowiedzieć czy gmina wydała zezwolenie i jak realne jest zagrożenie, że gaz będzie wydobywany?”
Zainteresowani tematem zwróciliśmy się z prośbą o odpowiedź do pani Haliny Grzelak – Sekretarz Gminy Radzymin:
– Odpowiadając na niepokoje i problemy mieszkańców uprzejmie informuję, że na terenie naszej gminy wykonywane są badania geologiczne metodą sejsmiczną, których celem jest poszukiwanie i rozpoznanie złóż gazu ziemnego. Badania realizuje firma United Oilfield Services Sp. z o.o. na podstawie Koncesji udzielonej przez Ministra Środowiska dla Orlen Upstream Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Koncesja obejmuje tzw. obszar „Wołomin” o pow. ponad 940 km kw. Przedmiotowy obszar położony jest w województwie mazowieckim na terenie gmin: Dąbrówka, Klembów, Jadów, Strachówka, Poświętne, Nieporęt, Mińsk Mazowiecki, Dębe Wielkie, Siennica, Latowicz , Wiązowna, Celestynów, Kołbiel, Parysów, Borowie, Miastków Kościelny, Zabrodzie, a także miast i gmin: Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Halinów , Pilawa oraz miast: Kobyłka, Zielonka, Marki, Sulejówek, Otwock.
Celem prac poszukiwawczo – rozpoznawczych, prowadzonych w utworach syluru i ordowiku (są to okresy w erze paleozoicznej) jest udokumentowanie złóż gazu ziemnego. Powyższe badania mają na celu lepsze rozpoznanie poziomów , które mogą stanowić miejsce nagromadzeń niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Koncesja została udzielona na okres 5 lat, w podziale na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje wykonanie badań sejsmicznych, które są właśnie w realizacji. Prowadzenie badań zaplanowano na okres 45 miesięcy. Okres ten jest niezbędny do wykonania dodatkowych prac analitycznych, które pozwolą na wytypowanie lokalizacji otworu wiertniczego przewidzianego do realizacji w drugim etapie koncesji. Przystąpienie do kolejnego etapu będzie uzależnione od wyników prac w etapie poprzednim.
Prace geologiczne, które będą prowadzone na terenie gminy Radzymin przez Grupę Sejsmiczną do końca sierpnia b.r. – polegają na rejestrowaniu fal odbitych od głębokich warstw geologicznych. Do rejestracji fal odbitych używany jest najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny znanych firm światowych (według oświadczenia wykonawcy jest on całkowicie bezpieczny dla otoczenia, nie pozostawia skażeń ani nie niszczy środowiska naturalnego).
Planowana działalność w zakresie wynikającym z wniosku koncesyjnego, zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (…) nie stanowi przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Biorąc pod uwagę powyższe, nie zostało przeprowadzone przez organ koncesyjny postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, a także nie było konieczne uzyskanie przez przedsiębiorcę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Pragnę poinformować, iż za ewentualne szkody wyrządzone w toku badań przysługuje odszkodowanie zgodnie z postanowieniami art. 18 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).
Czy pod nami znajdują się złoża bogactw naturalnych – gazu ziemnego? Na to pytanie trzeba poczekać do czasu wykonania pełnego zakresu zaplanowanych prac. Trzeba bowiem pamiętać, że wyniki aktualnie prowadzonych prac geologicznych (sejsmicznych) będą jedynie wstępną informacją o występowaniu złóż w naszym regionie – informuje pani Sekretarz Halina Grzelak i zwraca się do zaniepokojonych mieszkańców:
– Szanowni Państwo, w przypadku dodatkowych wyjaśnień, proszę o kontakt: nr telefonu: 22 786 62 92 wew. 125 lub kom.: 600 933 916 lub e-mail: hgrzelak@radzymin.pl.
/opr. R.S. Lewandowski
foto nadesłane przez Czytelniczkę/

67 816 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
JAROSŁAW CHOJNACKI z koncertem w Ostrowi (12.08.2014)

W niedzielny wieczór 10 sierpnia na letniej scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpił Jarosław „Jar” Chojnacki. Jarosław Chojnacki jest jednym...

Zamknij