ggg ggg

Mamy świadomość, że dobrze wykształcona młodzież stanowi szansę dalszego rozwoju Wołomina…

„K.W.”Panie Burmistrzu, co jest największym problemem oświatowym w Wołominie?

Ryszard Madziar: Oświata jest zagadnieniem szczególnie istotnym dla mnie jako burmistrza i dla rodziców naszych najmłodszych mieszkańców. W tym miejscu pragnę przypomnieć, że jako samorząd zostaliśmy wyróżnieni nagrodą „Samorząd na 6” przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gmina Wołomin znalazła się w ścisłej czołówce gmin w Polsce, jeżeli chodzi o liczbę 6-latków, które zdecydowały się na rozpoczęcie nauki w szkole w zeszłym roku. Jest to miłe wyróżnienie, ale też bardzo ważny sygnał dla nas jako samorządowców. Widzimy, że młode pokolenie rodziców myśli o tym, żeby ich pociechy jak najwcześniej rozpoczynały edukację. Dlatego też jesteśmy zdeterminowani, aby ta nauka odbywała się w jak najlepszych warunkach. Obecnie w Wołominie jest z tym całkiem dobrze, ale niestety, muszę przyznać, że nie zawsze tak było. Jeszcze cztery lata temu, kiedy obejmowałem stanowisko burmistrza, część szkół, czyli miejsc przeznaczonych do edukacji, tak naprawdę nie spełniała żadnych kryteriów. Jednym z takich miejsc była Szkoła Podstawowa w Majdanie, której budynek mógł być w każdej chwili zamknięty, gdyż nie spełniał podstawowych standardów – jego stan wymagał natychmiastowego remontu. Dlatego postanowiliśmy szybko rozwiązać ten problem. W najbliższym otoczeniu Majdanu, czyli w sąsiedniej Leśniakowiźnie, powstała nowa szkoła, która już funkcjonuje. Placówka posiada salę gimnastyczną, boiska, mieści również przedszkole. Z obiektu korzysta obecnie łącznie 120 uczniów, a w niedalekiej przyszłości może ich być nawet 160. Jak już wspomniałem, wraz z nową szkołą otworzyliśmy tam również przedszkole, którego dotychczas brakowało po tamtej stronie Wołomina. Zatem kwestie związane z edukacją na tym terenie zostały zabezpieczone na wiele następnych lat.

04

 

Nowoczesna szkoła dla dzieci z Leśniakowizny i Majdanu to chyba nie jedyny Pana powód do dumy?

Obejmując fotel burmistrza, podobnie trudną sytuację zastałem w Przedszkolu nr 9 im. Jasia i Małgosi, które mieści się przy ul. Piłsudskiego. Przedszkole, które w założeniach miało funkcjonować przez 10 lat, w praktyce funkcjonowało przez 35 lat. Dopiero, kiedy objąłem funkcję burmistrza, gdy obejrzałem obiekt, porozmawiałem z rodzicami i dyrekcją, okazało się, że dalsza edukacja w tych warunkach jest niemożliwa. Mieliśmy do wyboru: zamknąć placówkę albo szybko rozpocząć prace związane z budową nowego obiektu. Teraz mogę z dumą powiedzieć, że właśnie w tym roku, najmłodsze pokolenie wołominiaków mogło rozpocząć edukację w najnowocześniejszym przedszkolu na Mazowszu. Przedszkole nr 9, to placówka na miarę XXI wieku. Rodzice, dyrekcja i my jako samorząd jesteśmy dumni, że kolejny taki obiekt oświatowy powstał na terenie gminy Wołomin i że będzie służył przez następne dziesięciolecia.
Mówiąc o oświacie, musimy również pamiętać o obiektach sportowych, które w tej kadencji udało nam się stworzyć na terenie Wołomina. Kuriozum było to, że szkoła sportowa, jaką jest ZS nr 5, nie posiadała zaplecza treningowego z prawdziwego zdarzenia. Dlatego jednym z pierwszych działań, jakie podjąłem, była budowa boiska w ramach projektu Orlik. Od dwóch lat szkoła posiada więc boisko z prawdziwego zdarzenia i co ważniejsze, ma to już przełożenie na jeszcze lepsze wyniki sportowe osiągane przez uczniów. Podobne boiska funkcjonują przy ZS 3 – obie inwestycje powstały w znacznej mierze dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

Budowa nowoczesnych obiektów oświatowych to duże wyzwanie dla budżetu niemal każdej gminy. Dla Wołomina również?

W Wołominie potrzeb jest bardzo wiele, ale jesteśmy przekonani, że sprawy oświatowe muszą stanowić jeden z priorytetów naszej działalności. Przypomnę tylko, że w gminie Wołomin mamy ponad 7 tysięcy uczniów i ponad pięciuset nauczycieli, wychowawców. To pokazuje, jak duże jest grono osób zaangażowanych w kwestię wołomińskiej oświaty. Dla przykładu, inwestycja w Przedszkole nr 9 to łączny koszt na poziomie 9 mln zł. Natomiast Szkoła w Leśniakowiźnie, wraz z boiskiem i przedszkolem to kolejne ok. 8,5 mln zł. Wydatek duży, ale uważam, że niezbędny. Mam bowiem świadomość, że dobrze wykształcona młodzież stanowi szansę dla dalszego rozwoju Wołomina. Dlatego też jesteśmy zdeterminowani jako samorząd do podejmowania kolejnych zadań w tym obszarze. W tej chwili rozpoczęliśmy rozbudowę szkoły w Czarnej o nowe sale dydaktyczne i salę gimnastyczną. Chcemy przygotować szkołę do przyjęcia większej liczby dzieci. Projektujemy salę gimnastyczną przy SP 3. Niezmiennie też chcemy wspierać najzdolniejszych uczniów. Tym bardziej, że widzimy jak duży potencjał tkwi w naszej młodzieży. W tym roku wyniki matur w wołomińskich szkołach były najlepsze w powiecie. Zespół Szkół nr 3 i Zespół Szkół nr 1 znalazły się odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu wśród 30 szkół z całego powiatu. To przekonuje, że warto inwestować w młodzież. Dlatego cieszę się, że od dwóch lat w mieście i gminie Wołomin funkcjonują stypendia, które przeznaczamy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Pozwalają one dowartościować tych najlepszych.

Oświata wołomińska to również najmłodsi. Jak wygląda sytuacja w przedszkolach?

W bieżącym roku szkolnym udało nam się wygospodarować ponad dwieście nowych wolnych miejsc w przedszkolach. Uważam, że jest to bardzo dobry wynik zważywszy, że tych miejsc ciągle brakowało. Oprócz budowy dwóch nowych przedszkoli zdecydowaliśmy się uruchomić dodatkowe dwa oddziały przedszkolne, dzięki czemu prawie wszystkie dzieci dostały się do przedszkoli. W okresie wakacyjnym udało nam się wyremontować Przedszkole nr 10 im. Misia Uszatka, które zyskało nową elewację. Na marginesie dopowiem, że nowy wygląd zyskał też ZS nr 1, niejako w prezencie na siedemdziesięciolecie szkoły. Wracając jednakże do tematu najmłodszych, warto również wspomnieć o projekcie realizowanym przez nas na terenach wiejskich gminy (tzw. punktach przedszkolnych), w ramach którego dzieci w wieku 3-4 lat mogą korzystać z zajęć po kilka godzin dziennie, cztery razy w tygodniu. To pozwala nie tylko je przygotować do nauki wczesnoszkolnej, ale też daje oddech rodzicom. Dlatego projekt ten cieszy się tak dużym powodzeniem.

Ważna informacja dla najmłodszych. Podobno już w najbliższym czasie w Wołominie rusza Uniwersytet dla Dzieci?

Tak, to prawda. Już od października stu młodych wołominiaków w wieku od 6-12 lat otrzyma indeksy i będzie mogło uczestniczyć w wykładach, co przełoży się na dodatkową wiedzę. Co ważne, część zajęć poprowadzą animatorzy z Centrum Nauki Kopernik, którzy będą pokazywać eksperymenty i przeróżne ciekawe doświadczenia. Będzie to więc wspaniała lekcja dla najmłodszych. Już dziś mogę powiedzieć, że projekt okazał się strzałem w dziesiątkę, a liczba chętnych przerosła nasze oczekiwania.

Dziękuję za rozmowę.
(Rafał S. Lewandowski)

01

Powodem do dumy w Wołominie jest nowoczesny gmach szkoły w Leśniakowiźnie…

01a

02

… oraz najnowocześniejsze na Mazowszu Przedszkole nr 9

03

Trwają kolejne inwestycje oświatowe takie jak budowa sali gimnastycznej przy szkole w Czarnej

2 733 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kpr. Pil. Stanisław Zarzecki – bohater walk powietrznych nad Wołominem spoczął obok towarzyszy broni…

W ubiegłoniedzielne popołudnie, 21 września, delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie uczestniczyła w niezwykle...

Zamknij