ggg ggg ggg ggg ggg

Mamy nowy pomnik

Uroczystość się odbyła 3 czerwca, monument odsłonięto, wzruszona rodzina dziękowała burmistrzowi Wyszkowa, a projektant i wykonawca prof. Czesław Dźwigaj tłumaczył znaczenie symboliki pomnika.

Pomnik burmistrza Stanisława Wolskiego stanął na placu Wyzwolenia w Wyszkowie mimo kontrowersji z jego symboliką i uwag, co do przedstawienia tego pomnika. Pomnik Stanisława Wolskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa oraz dwóch ocalonych przez niego żydowskich dziewczynek, ma być symbolem człowieczeństwa i samorządności i patriotyzmu, a czy taki jest jego odbiór? Nikt mieszkańców Wyszkowa nie zapytał. Niewiele też osób zjawiło się, oprócz oczywiście zainteresowanych, bo odsłonięcie pomnika połączono z obchodami Święta Samorządu Terytorialnego w Wyszkowie. Rozpoczęto od mszy świętej w intencji mieszkańców Wyszkowa, Stanisława Wolskiego oraz rodziny Wolskich w Sanktuarium św. Idziego. Następnie pochód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP przeszedł na plac Wyzwolenia przy ul. Tadeusza Kościuszki. Tam w obecności delegacji ze sztandarami oraz samorządowców na czele z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim oraz przybyłymi rodzinami Wolskich, Rubinowiczów, która przyjechała z Francji i Izraela, odsłonięto pomnik. Były burmistrz Wyszkowa został przedstawiony (słowa projektanta), jako duch unoszący się nad tymi dwoma dziewczynkami: „Proszę spojrzeć na jego duże ręce obejmujące dziewczynki. On sam nie ma nóg, jest ponad nimi. Zachował swoją tożsamość, jako katolik, osoba otwarta i ratuje życie dziewczynkom”.
Wzruszenie członków rodziny burmistrza Wolskiego podczas ceremonii było autentyczne, ale czy sposób przedstawienia był adekwatny do jego postaci? Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa w latach 1931 – 1939. Po wybuchu wojny odmówił współpracy z Niemcami. Stanisław Wolski miał opinię znakomitego samorządowca, fachowego i oddanego swojej pracy. W 1938 r. został odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był piłsudczykiem, działaczem społecznym, patriotą, odznaczony odznaką honorową XIII Pułku Piechoty.

/J.Cz./

3 433 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia Wyszkowa w obrazach zamknięta

W miniona niedzielę 10 czerwca 2018 r. mogliśmy podziwiać inscenizację historyczną skromnie nazwaną „Historia Wyszkowa”. W upalny dzień na środku...

Zamknij