ggg ggg
ggg ggg

Maciej Orłoś na spotkaniu z baczyńszczakami

Jak najlepiej przygotować młodzież do wejścia w dorosłe życie?

Gdyby zapytać samych zainteresowanych, wiele osób powiedziałoby, że żadnej nauki nie potrzebują, bo i tak wiedzą lepiej, jak się odnaleźć w otaczającym ich świecie. I tej odpowiedzi nie należy się dziwić, wszak każdy z nas, gdy był młody, uważał, że „pozjadał wszystkie rozumy”, a rodzice i nauczyciele to po prostu relikty przeszłości, które na niczym się nie znają. Ta wiara, że będąc młodym, wszystko zrobi się lepiej, zdobędzie świat, a żadne wyzwanie nie jest zbyt trudne, jest wspaniała i bardzo potrzebna młodym ludziom. Ale my, doświadczeni przez życie dorośli, musimy robić swoje nawet, jeśli wygląda to tak, że robimy coś wbrew naszym następcom – musimy ich wyposażyć w narzędzia, dzięki którym ten świat zdobędą. Kiedyś to docenią.
Wychodząc z tego założenia, w Zespole Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu w ramach projektu „Czego Jaś się nauczy” realizowanego przez Stowarzyszenie AXA, a współfinansowanego ze środków Powiatu Wołomińskiego odbywały się warsztaty, w których wzięły udział klasy 2o i 3o. Przedmiotem warsztatów były zagadnienia dotyczące wystąpień publicznych oraz kwestii prawnych bezpośrednio dotykających młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Pojawiły się również elementy dziennikarstwa. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te zagadnienia niewielu osobom się przydadzą. Tymczasem młodzi przyzwyczajeni, że jako nieletni są przez prawo traktowani dość wyrozumiale, nie uświadamiają sobie, że wraz z osiągnięciem dorosłości w pełni biorą za siebie odpowiedzialność i nie da się powiedzieć: „nie wiedziałem”, bo „nieznajomość prawa szkodzi” w każdym wieku. A wystąpienia publiczne? Okazuje się, że często w takiej sytuacji będziemy się znajdować: egzamin maturalny ustny, rozmowa kwalifikacyjna, prezentacja wyników projektu, relacja dotycząca postępu prac nad danym zadaniem. Jak mówić, by inni nas słuchali? Jak korzystnie wypaść podczas prezentacji? Jak pozyskać przychylność słuchaczy? Warsztaty miały odpowiedzieć na te i podobne pytania.
Część dotyczącą zagadnień prawniczych prowadziła Sylwia Barcz – Popiel – prawnik i właściciel kancelarii prawnej. O wystąpieniach publicznych natomiast mówił zaproszony gość znany z ekranów telewizyjnych, wieloletni prowadzący Teleexpress – Maciej Orłoś. Podczas spotkania młodzież aktywnie reagowała na zadawane pytania. Takim sposobem prowadzący dziennikarz wspólnie z uczniami wypracował zespół elementów, na które należy zwracać uwagę podczas wystąpienia. Mówił o elementach zewnętrznych takich jak: strój, postawa, sposób artykulacji itd. oraz o elementach stricte dotyczących wypowiedzi: snucie opowieści, zaskoczenie, żart itp.
Spotkanie było też okazją do indywidualnych rozmów ze znaną osobą, z czego młodzież chętnie korzystała.
/Ewa Żmudzka/

562 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy radzymińskich strażaków

Miniony, 2018 rok był dobrym rokiem dla strażaków-ochotników z Radzymina. Jesienią jednostka OSP Radzymin wzbogaciła się o kolejny nowoczesny samochód...

Zamknij