ggg ggg ggg ggg

Których Ojczyzną była Polska Podziemna, Których znakiem był Rajski Ptak…

W minioną sobotę, 28 września na Cmentarzu Poległych w Radzyminie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 74. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość zainaugurowało wprowadzenie licznych pocztów sztandarowych szkół i organizacji na czele ze sztandarem radzymińskiej Armii Krajowej obwodu „Rajski Ptak”, a następnie odegranie hymnu państwowego i hymnu Armii Krajowej przez Radzymińską Orkiestrę Dętą. W obecności ostatnich żyjących żołnierzy AK na czele z panem Mieczysławem Chojnackim ps. „Młodzik” i przed licznie przybyłą młodzieżą szkolną z terenu miasta i gminy oraz przed mieszkańcami, okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk, Mirosław Widlecki – długoletni prezes ŚZŻAK w Łochowie, członek Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód ŚZŻAK, oraz burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski.

1
– Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową, a jego ramieniem zbrojnym była Armia Krajowa, największa konspiracyjna armia w okupowanej Europie – mówił Jan Wnuk, przypominając zgromadzonym również o aktywnym funkcjonowaniu podziemia na terenie Radzymina – Dziś żołnierze Polski Podziemnej odchodzą, ale legenda Armii Krajowej wciąż pozostaje żywa – mówił prezes TPR. Z kolei, burmistrz Zbigniew Piotrowski podkreślił w swoim wystąpieniu ogromną zasługę radzymińskich szkół w krzewieniu patriotyzmu wśród młodzieży i nauczaniu narodowej historii pomimo coraz drastyczniej okrajanych w tym względzie programów. W trakcie uroczystości okolicznościowe dyplomy z rąk pana Mirosława Widleckiego odebrali radzymińscy historycy zasłużeni dla propagowania idei ŚZŻAK panowie: J. Berta i W. Kolatorski. Okolicznościową modlitwę w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego poprowadził dziekan radzymiński ks. prałat Stanisław Kuć. Następnie, zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 12 września kpt. Tadeusza Kurowskiego – żołnierza AK obwodu Rajski Ptak. W dalszej części obchodów odczytana została Radzymińska Modlitwa za Ojczyznę autorstwa Hanny Grzegorek, po której orkiestra wykonała równie wzruszającą pieśń pt. „Modlitwa Armii Krajowej”.  Piękny, patriotyczny montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się wojenne wiersze, odezwy i wzruszające wykonanie przez Zuzię Lenkiewicz piosenki „Moja mała dziewczynko z AK” zaprezentowała młodzież z Gimnazjum nr 1 im. mjra Stefana Waltera w Radzyminie, która od sześciu lat opiekuje się sztandarem radzymińskiej Armii Krajowej. Uroczystości z okazji 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zakończyła ceremonia złożenia kwiatów na mogiłach Armii Krajowej, mieszkańców Radzymina zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta, oraz na mogile Żołnierzy Września 1939 roku. Kwiaty i znicze złożono także pod tablicą upamiętniającą polskich lotników poległych pod Radzyminem podczas Kampanii Wrześniowej, jak również na grobach żołnierzy AK, w tym Janiny Kamińskiej i zmarłego przed rokiem Zdzisława Przybysza. (Organizatorami sobotnich uroczystości w naszym mieście było Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin).
/Rafał S. Lewandowski/

Galeria zdjęć

2 477 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzinny Rajd Rowerowy na Orientację (01.10.2013)

21 września 2013 r. w Gminie Jadów odbył się „Rodzinny Rajd Rowerowy na Orientację” z okazji otwarcia Sanktuarium Krzyża Świętego...

Zamknij