ggg

„Konie, dumne konie” – laureaci konkursu fotograficznego zachęcają do spędzania wakacji w siodle!

Z inicjatywy Koła Historycznego „Wiarus”, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, zorganizowano kolejną edycję konkursu fotograficznego dla uczniów pt. „Konie, dumne konie”.

88

 

Co takiego magicznego ma w sobie koń, że szczególnie my, Polacy nie możemy przejść koło niego obojętnie? Może to ponad tysiącletnia historia naszego oręża, tak ściśle powiązana z konnymi formacjami? A może to, że podczas konnej jazdy możemy poczuć smak swobody i wolności. Wówczas, jak pisał Bertrand Lacair nawet „milczenie nabiera nowej jakości, gdy jedynym dźwiękiem jest odgłos końskich kopyt”. Niewątpliwie bowiem, „koń pośród dziejów zachował ciągle słodycz raju w swojej krwi”(J. Jensen), zaś w pięknie, swobodzie i końskiej naturze tkwi mała cząstka naszej polskiej duszy…
Na przestrzeni wieków koń był nieodłącznym towarzyszem doli i niedoli polskiego rycerza, ułana czy kawalerzysty. Starszemu pokoleniu nieodłącznie kojarzy się z polską wsią. O koniach wielu autorów pisało powieści (Nicholas Ewans – „Zaklinacz koni”), bajki (Piotr Pawłowicz Jeroszow –„Konik Garbusek”), wiersze i piosenki (Czerwone Gitary – „Słońce nad Soliną”).
Dlatego celem dorocznego konkursu adresowanego do uczniów radzymińskiej „Stalowej Jedynki” jest zarówno rozbudzenie zainteresowań dzieci i młodzieży życiem i zwyczajami koni, ukazanie przyjaźni człowieka i konia, jak również kształtowanie wrażliwości estetycznej wraz z rozwijaniem poczucia wrażliwości na piękno krajobrazu Ziemi Radzymińskiej – naszej „małej ojczyzny” oraz upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego od czasów Mieszka I aż po czasy II wojny światowej.
W tegorocznej edycji, rozstrzygniętej wraz z zakończeniem roku szkolnego wzięło udział 19 uczniów klas IV – VI, którzy zgłosili do konkursu aż 127 samodzielnie wykonanych zdjęć. Po długich i burzliwych obradach Komisja Konkursowa postanowiła przyznać: I miejsce –Zuzannie Górnickiej (kl. Ve); II miejsce – Jakubowi Góreckiemu (kl. IVb); III miejsce – Natalii Bartosewicz (kl. Ve).
Laureatom zostały wręczone nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy, zaś wszystkim uczestnikom komiksy „Bitwa Warszawska 1920”, ufundowane przez organizatora. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie gorąco dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom VI edycji konkursu fotograficznego „Konie, dumne konie”. Z kolei, wszystkich Czytelników gorąco namawiamy do spróbowania swoich sił w jeździectwie.
(Tym bardziej, że stadnin w naszym regionie mamy przecież dostatek, a wszyscy, którzy choć raz zasiedli w siodle potwierdzają, że „największe szczęście w świecie na końskim leży grzbiecie!” 🙂
/opr. Koło Historyczne „Wiarus”
foto: Laureaci VI edycji konkursu/

1 284 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powstaje ciąg ulic za ok. 2,7 mln zł!

Budowa ciągu ulic Bursztynowa – Bielska – Szpitalna idzie pełną parą! O szczegółach inwestycji opowiada Daniel Choinka, kierownik Biura Obsługi...

Zamknij