ggg
ggg

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem umysłowym świętowało dwadzieścia lat istnienia

Gala Jubileuszowa „Od bierności do aktywności – barwy życia” była pięknym podsumowaniem 20-lecia koła PSOUU w Wyszkowie.

dscf9146

Obchody odbyły się 10 września, w ubiegła środę, w przestronnej sali widowiskowej Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Galę poprowadzili przewodnicząca Zarządu Wyszkowskiego Koła PSOUU Urszula Mikołajczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Rehabilitacjo – Edukacyjno – Wychowawczego Joanna Grabowska i kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Marek Rosłoniec. Wśród gości znaleźli się m.in.: Elżbieta Bogucka – dyrektor PEFRON w Warszawie, Artur Rozenek – pełnomocnik województwa mazowieckiego ds. niepełnosprawnych, Bożena Jakubczak – Zadrożna kier. Wydz. Maz. Centrum Polityki Społecznej, starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Mróz, przewodnicząca Rady powiatu Justyna Garbarczyk, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, dyrektor SP ZZOZ w Wyszkowie Cecylia Domżała, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz, dyrektor PCPR Krystyna Kurowska oraz dyrektorzy placówek, instytucji, szkół z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego.
„Zobacz we mnie człowieka” – śpiewali podopieczni Stowarzyszenia i piosenka ta stała się przewodnią myślą całej uroczystości obok motta, które od początku przyświeca działaniom koła i całemu ruchowi – „Otwórzmy przed nimi życie”.
Jak podkreślali prowadzący, obchody są jakby potrójnym jubileuszem: 20 – leciem koła PSOUU, 10-leciem powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz częścią kampanii informacyjno – edukacyjnej „Wczoraj dziś jutro przeciw dyskryminacji”.
Powstanie koła, jego historię, podejmowane działania i osiągnięcia z okresu 20lat istnienia przedstawiła Urszula Mikołajczyk – kierownik Zarządu Koła, która od początku z pasja, oddaniem i społecznie prowadzi PSOUU w Wyszkowie. Przedstawienie informacji wzbogacono o prezentację multimedialną. Koło powstało w czerwcu 1995 roku i pokazanie jego dorobku trwało długo. Dla zebranych podsumowanie 20 lat pracy Stowarzyszenia oraz rozwoju o kolejne placówki i zadania okazało się niezwykle interesujące i budujące. Został również zaprezentowany film dokumentalny pt. „Włączenie w życie”, przybliżający tematykę potrzeb i rozwoju prac nad wspomaganiem osobom upośledzonym uczestnictwo w codziennym życiu. Kolejnym pokazaniem, jak można rozwijać zdolności podopiecznych Stowarzyszenia był niezwykle udany występ. W montażu słowno – muzycznym zaprezentowali się wychowankowie OREW, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniowie SP nr 5 w Wyszkowie, ZS nr 2 w Wyszkowie i I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. Nie tylko wspólnie śpiewali, ale też odgrywali scenki, wykonali żywiołowy taniec do piosenki „Ktoś mnie pokochał” czy przepiękny taniec z dzwoneczkami lub pokaz hip – hopu. O tym jak, można wspólnie pracować, pokazała grupa „Zament” (sekcja taneczna przy Miejskim Domu Kultury” z Ostrowi Maz. i prowadzący warsztaty taneczne z mistrzem hip – hopu Branko „Bebe” Bielopotocky ze Słowacji. Zebrani podziękowali występującym oklaskami na stojąco.
W kolejnej części Stowarzyszenie przygotowało podziękowania dla osób zaangażowanych w pomoc i udział w różnorodnych formach działania i udzielających wsparcia przez okres 20 lat istnienia Koła. Była to imponująca ilość osób począwszy od przedstawicielki PEFRON Elżbiety Boguckiej, poprzez byłych starostów St. Jastrzębskiego oraz Justynę Garbarczyk i burmistrza Jana Malinowskiego, obecnego starostę Bogdana Pągowskiego i burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, dyrektorów placówek samorządowych i oświatowych, aż po prasę, w tym mnie Janinę Czerwińską – redaktor naczelną „KURIERA W…”. W rewanżu podziękowano Zarządowi Koła, a przede wszystkim Pani Urszuli Mikołajczyk wręczając kwiaty i upominki. „Są gwiazdy, które zaświecą i gasną, ale gwiazda Pani Prezes świeci i niech nie gaśnie” – zwracał się do Urszuli Mikołajczyk z gratulacjami starosta Bogdan Pągowski.
Jubileusz zakończył się wspaniałym tortem i poczęstunkiem przygotowanym na holu WOK „Hutnik”.
/Janina Czerwińska/

 

Galeria zdjęć

1 797 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
PiS okręgu siedlecko-ostrołęckiego podejmuje ważne decyzje w Wyszkowie?

12 września b.r. w siedzibie Zarządu Okręgowego PiS w Wyszkowie odbyło się posiedzenie zarządu okręgu siedlecko - ostrołęckiego PiS zwanym...

Zamknij