ggg ggg ggg ggg

Jubileusz w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie (23.10.2012)

17 października 2012 r. stał się dla uczniów, nauczycieli i osób wspierających rozwój szkoły dniem szczególnym. Minęła 10 lat istnienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie.

1 września 2002 r. na mocy uchwały Rady Powiatu w Wyszkowie utworzono 3 odrębne placówki z istniejącego wcześniej przez 28 lat Zespołu Szkół Zawodowych.: Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego. 6 czerwca 2003 r. Zespołowi Szkół Nr 1 nadano imię Marii Skłodowskiej – Curie oraz przekazano sztandar szkoły. Do dnia dzisiejszego szkołę ukończyło 2816 absolwentów, pracowało 116 nauczycieli i 42 pracowników administracji.
„Jubileusze i rocznice stanowią okazję do wspomnień, refleksji i podsumowań, koniecznych do ogarnięcia tego, co już jest osiągnięte, bez czego nie jest możliwe wskazanie nowych ścieżek i sprecyzowanie dalszego rozwoju. X-lecie istnienia szkoły to wydawałoby się krótki okres w historii, ale w naszym przypadku jest to okres niezwykle znaczący, bo obfitujący w różnorodne przedsięwzięcia i wydarzenia Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie oraz ludzi, którzy inicjowali powstanie Szkoły, jej rozwój, którzy całą swoją działalność zawodową z nią związali” – zwracał się do zebranych w sali gimnastycznej szkoły gości i uczniów dyrektor Marian Popławski.               

                                                                                    
„10 lat istnienia Skłodowskiej zaowocowało licznymi sukcesami tak uczniów, jak i nauczycieli, ale również znaczącą grupą absolwentów, których kwalifikacje zawodowe są konsekwencją nie tylko posiadanych przez nich predyspozycji, lecz również ogromnego wkładu pracy ich pedagogów. W tym okresie, w odpowiedzi na potrzeby rynku, otworzyliśmy nowe typy szkół, a młodzież doskonaliła swój zawodowy warsztat w zagranicznych placówkach, realizując tym samym swoje pasje i zainteresowania” – kontynuował inauguracyjne przemówienie dyrektor szkoły.
Obecnie w skład Zespołu Szkół Nr 1 wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące (profil: biologiczno – medyczny, prawno – administracyjny, społeczny, lingwinistyczny), I Liceum Profilowane (socjalny, zarządzanie informacją), Technikum Nr 1 (technik: żywienia i usług gastronomicznych, obsługi turystycznej, budownictwa, cyfrowych procesów graficznych, hotelarstwo, ochrony środowiska), Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1.
„Taką szkołę wymarzyłem i właśnie taką stworzyliśmy. Naszym uczniom chcieliśmy zapewnić bezpieczeństwo, wysoki poziom kształcenia, wszechstronny rozwój i niezwykłą atmosferę sprzyjającą nauce i kształtowania właściwych relacji z innymi. To wystarczający czas dla osiągnięcia znaczących efektów w dydaktyce i wychowaniu, czas rozmaitych działań edukacyjnych i profilaktycznych, czas wyzwań, wytężone pracy, sukcesów i radości” – podsumowywał dyrektor Marian Popławski. Trudno się z tym opisem nie zgodzić m.in. w 2005 r. została przyjęta do elitarnego Klubu Przodujących Szkół. Może poszczycić się wieloma tytułami: „Szkoły z klasą” (2004 r.), „Przyjazna szkoła” (2007 r.), „Globalna szkoła” (2009 r.), „Bezpieczna szkoła (2012 r.) i certyfikatami: „Szkoła bez przemocy” (2010 r.), „Technikum Roku” (2012 r.). W 2009 r. otwarto boisko wielofunkcyjne „Orlik 2012:, a niedawno dźwig osobowy dla osób niepełnosprawnych.


Obchody 17 października 2012 r. rozpoczęto uroczystym przemarszem społeczności szkolnej i zaproszonych gości do kościoła św. Idziego w Wyszkowie. Mszę św. celebrował bp. senior Stanisław Stefanek. Wspólna modlitwa, była wyrazem wdzięczności wobec Boga za 10 lat istnienia szkoły oraz prośbą o łaski i błogosławieństwo na kolejne lata.
Po przejściu ulicami Wyszkowa do szkoły nastąpiła część oficjalna, której udział wzięli, m.in.: bp. senior Stanisław Stefanek wraz z osobistym sekretarzem ks. Tomaszem Grabowskim – byłym katechetą szkoły, ks. dziekan Waldemar Krzywiński, przedstawiciele władz samorządowych: starosta wyszkowski Bogdan Pągowski, przewodnicząca komisji Edukacji Rady Powiatu Marzena Dyl wraz z radnymi, instytucji oświatowych: Marianna Woźniak reprezentująca Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Ostrołęce oraz przewodniczący kół Pomocy Szkole. Obecni byli również: z-ca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas, dyrektorzy wyszkowskich szkół, współpracująca ze szkoła dyrektor SP ZZOZ Cecylia Domżała oraz wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, który jako starosta wraz z radnymi powoływał obecną szkołę. Przybyli także Wojciech Kwiatkowski – nadleśniczy, komendant KPP w Wyszkowie, Jan Rusak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze, komandor Józef Kowalewski, komandor Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej Julian Bielawski.
Po przywitaniu zebranych i przemówieniu dyrektor szkoły oddał głos młodzieży, która zaprezentowała informacje o powstaniu szkoły, jej osiągnięciach. Historie ZS Nr 1 przedstawiła Katarzyna Zglinicka. Następnie Anna Przesmyka – przewodnicząca szkolnego koła Stowarzyszenia Pomocy Szkole odczytała osoby wyróżnione Statuetkę Przyjaciela Szkoły z Klasą w roku 2012/2013, czyli Elżbietę Bochucką oraz ks. biskupa Stanisława Stefanka. Dyrektor Marian Popławski wręczył statuetkę ks. biskupowi, który gorąco oklaskiwany przez zebranych przyjął ją z wielką radością.


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom:. Otrzymali je: Elżbieta Mańko, Hanna Czajkowska, Izabela Balińska, Bogusława Pawelska – Kozon, Marzanna Siemienowska, Andrzej Sieńkowski, Jan Majewski, Anna Kozon, Arleta Rębała, Marzena Strzemieczna, Anna Gałązka – Rytelewska Katarzyna Zglinicka, Renata Czyż, Kamila Wróbel, Bogusława Bloch, Kamila Szor i Danuta Nowak. Z kolei starosta Bogdan Pągowski wyróżnił listami gratulacyjnymi następujących nauczycieli: Lilianę Reising, Marię Czestkowską i Bożenę Pikorę. Miłą niespodzianka okazała się piosenka dla nagrodzonych, którą zaśpiewała uczennica klasy II Liceum Socjalnego Patrycja Kulesza. Po odejściu sztandarów specjalnym montażem słowno – muzycznym postać patronki szkoły Marii Skłodowskiej – Curie przybliżyła młodzież. Program przygotowany został pod kierownictwem Izabeli Balińskiej i Marzanny Siemianowskiej.
Goście wygłosili wiele przemówień, w których składali gratulacje, wspominali ubiegłe lata. Wielu z nich okazało się być absolwentami szkoły. Ks. biskup mówił o przyjaźni, o absolwencie szkoły i jego obecnym współpracowniku ks. Tomaszu. Dziękował za finał programu o patronce szkoły, gdzie przypomnienie negatywnych skutków odkryć przypominają nam jak szeroka jest wiedza i że trzeba zachować  etyką i moralność oraz podobchodzić do niej z atencją, jak do świętości. Starosta Bogdan Pągowski wyrażał uznanie dla szkoły, której wyznacznikiem powodzenia są nabory nowych uczniów. Wspominał trudną decyzję sprzed 10 lat, którą podejmował ówczesny starosta oraz równie trudną dziś, np. zlikwidowanie bursy szkolnej. Zastępca burmistrza Wyszkowa Adam Warpas -absolwent technikum sprzed 20 lat – mówił o dobrych wspomnieniach. Podkreślał codzienna pracę, pszczelą, bo przytoczył słowa jak to z gorzkich ziół pszczoła potrafi wyprodukować słodki miód, tak jak to czynią nauczyciele tej szkoły. Życzył dalszej ambitnej pracy oraz wręczył dyrektorowi pamiątkową tablicę. Były starosta Stanisław Jastrzębski – wspominając stwierdzał, że „Wśród wielu trudnych decyzji szukaliśmy tej najlepszej, najskuteczniejszej dla edukacji i oświaty… Życie weryfikuje i dzisiaj widzimy, ze to była dobra decyzja. Powstały nowe placówki, realizują swoje zadania”. Podziękował nauczycielom i dyrekcji, że przez te 10 lat wykonali „kawał ważnej i cennej roboty”. Było jeszcze wiele miłych słów pod adresem szkoły, dyrektora Mariana Popławskiego, nauczycieli. Głos zabrali: Marianna Wożniak, nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, przyjaciel szkoły Zofia Dawidzka, dyrektor Cecylia Domżała. Wszyscy też wręczali szkole upominki oraz wpisali się na specjalnym jubileuszowym sercu. 
Nie był to koniec obchodów. Program „Wspomnień czar” przygotowała Jolanta Maliszewska. Rozpoczęto dostojnym polonezem w wykonaniu uczniów. Wysłuchano wspomnień nauczycieli oraz uczniów – absolwentów Skłodowskiej. O wyjeździe do Brukseli w 2010 r. wspominał Jacek Niewiadomski i Piotr Kwaśniewski, uczennice i trzy panie pedagog: Kamila Wróbel, Sylwia Wojciechowska i Patrycja Wyszyńska, zaśpiewały na melodię piosenki „Ej, Mazowsze” utwór o szkole. Cała sala śpiewała wraz z nimi i gorąco oklaskiwała występy. Mateusz Nasiadka oraz Justyna Kucińska i Grzegorz Kruciński z zespołem STYL umilili czas prezentując kilka znanych utworów muzycznych. Po Akademii przyszedł czas na Biesiadę u Skłodowskiej. Był to wyjątkowy dzień, który na długo zapadnie w pamięci zarówno uczniów, grona pedagogicznego jak i osób goszczących w szkole.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

3 789 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Z Bronisławem Wildsteinem o literaturze i polityce (23.10.2012)

Klub Gazety Polskiej w Wyszkowie zaprosił osoby zainteresowane twórczością znanego pisarza i publicysty Bronisława Wildsteina na wieczorne spotkanie w dniu...

Zamknij