ggg ggg ggg ggg

Jak co roku, 15 sierpnia przyszliśmy do mauzoleum radzymińskiego na polską lekcję historii, na polską lekcję patriotyzmu… (19.08.2014)

,,Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane
Cudem nad Wisłą. (…) Myśl nasza kieruje się dzisiaj ku tym wszystkim, którzy pod Radzyminem i w wielu innych miejscach tej historycznej
bitwy oddali swoje życie, broniąc Ojczyzny i jej zagrożonej wolności”. (Jan Paweł II)

 

Tak jak każdego roku, tak też w miniony piątek , 15 sierpnia główne uroczystości patriotyczno – religijne upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku zgromadziły na Cmentarzu Poległych w Radzyminie kilka tysięcy wiernych z kraju i zza granicy. W obchodach uczestniczył wicepremier Janusz Piechociński oraz delegacja Ambasady Francji.

2

 

– Przybywamy tutaj, do mauzoleum radzymińskiego jak co roku, 15 sierpnia – z dumą i ogromną satysfakcją. Jesteśmy z wami, by z wami, poprzez was i dla nas budować narodowego ducha wspólnoty, wielkiej jedności i serc zbratania, wspólnego celu – lepszej Polski. Tej, którą przekażemy następnym pokoleniom – mówił wicepremier Janusz Piechociński. Wiceszef polskiego rządu i minister gospodarki podkreślił jednocześnie, że „to jest właśnie lekcja radzymińskiej historii”.
– Lekcja, którą odrabiamy każdego roku nie po to, żeby tylko czcić tą wielką historyczną, euforyczną i wspaniałą, cudowną, wydarzoną tak przecież niedawno w życiu narodu Victorię. Ale po to, żeby zwyciężać każdego dnia, w każdej rodzinie, na każdej ulicy, w każdym osiedlu przesłaniem wspólnoty, bliskości siebie, pamięci i tożsamości i powinności wobec tych pokoleń, które dały nam wolną Polskę.
Obok Janusza Piechocińskiego uroczystości rocznicowe na zrewitalizowanym Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie zaszczycili swą obecnością także m.in.: wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek, reprezentujący Kancelarię Prezydenta RP minister Waldemar Strzałkowski, poseł Jadwiga Zakrzewska, zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, starosta wołomiński Piotr Uściński i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Solis wraz z wiceprzewodniczącą Martą Rajchert. Obecni byli również: doradca prezesa NBP Jacek Majchert, szef Biura stołecznego ratusza Zbigniew Pałasz, wiceprezes TVP Marian Zalewski, zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Dariusz Pergoł, Komendant Powiatowy Policji w Wołominie mł. insp. Dariusz Krząstek, Komendant KP w Radzyminie kom. Rafał Trzaskoma, przedstawiciele instytucji i sąsiednich gmin, a także kombatanci na czele z Edwardem Muszyńskim – prezesem okręgu Warszawa – Wschód ŚZŻAK. Wśród zgromadzonych szczególnymi gośćmi byli reprezentujący współczesne Wojsko Polskie: gen. bryg. Jan Dziedzic – Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, płk Adam Wronecki – Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa wraz z Szefem Sztabu DGW płk Wiesławem Mrukiem, płk Tadeusz Szczurek – Prorektor WAT oraz płk Wiesław Chrzanowski – Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

3
Gośćmi honorowymi tegorocznych uroczystości w Radzyminie byli reprezentujący Ambasadę Francji panowie: Philippe Cerf – chargé d’affaires a.i. i pułkownik Roland Delawarde, attaché obrony.
Jak zawsze, nie zabrakło licznych pocztów sztandarowych, na czele z kompanią honorową Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Radzymin.
Zgromadzonych gości oficjalnie powitał przewodniczący Rady Miejskiej Marek Brodziak, po którego wystąpieniu rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo w oprawie Radzymińskiej Orkiestry Dętej i chóru męskiego, któremu przewodniczył JE biskup Marek Solarczyk.
Po zakończeniu Mszy Świętej rozpoczęła się patriotyczna część uroczystości z udziałem Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zainaugurowało ją odegranie Hymnu Państwowego, po którym głos zabrał burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski. Gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą przypomniał zgromadzonym o bogatym programie tegorocznych obchodów, na który tylko w dniu dzisiejszym złożyły się takie wydarzenia jak start 6 tysięcy gołębi pocztowych, zlot motocyklowy „MotoCud” z sześciuset uczestnikami z całej Polski, a także niespodzianka od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, którą był przelot nad miastem eskadry samolotów myśliwskich biorących udział w wielkiej defiladzie w Warszawie.
– Wiktoria Radzymińska to wielka radość i powód do tego, abyśmy wszyscy mogli się nacieszyć wolną Ojczyzną. Posłuchajmy jak pięknie brzmi cisza wolności. Jesteśmy dłużnikami tych, którzy polegli i tu spoczywają za to, że dziś z podniesionymi czołami możemy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła”. Delektujmy się tą wolnością, ale pamiętajmy, że wolności nie otrzymuje się raz na zawsze. Trzeba ją nieustannie zdobywać, pielęgnować i chronić – mówił burmistrz Radzymina, który na zakończenie podziękował rodakom za tak liczną obecność na uroczystościach i wyraził piękne życzenie „Szczęść Boże Mojej Ojczyźnie”.
Gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą złożył też najserdeczniejsze życzenia żołnierzom w dniu ich święta przekazując na ręce Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego symboliczny bukiet kwiatów, do którego mieszkańcy dołączyli gromkie oklaski. Oficjalna część obchodów stała się również okazją do podziękowania osobom, dzięki którym radzymińska nekropolia zyskała nowy wygląd. W dowód wdzięczności burmistrz wręczył oficerską szablę księdzu prałatowi Stanisławowi Kuciowi, a wykonawcom robót pamiątkowe dukaty Radzymiry. Słowa uznania usłyszeli też wszyscy mieszkańcy Radzymina. Wyraził je w okolicznościowym liście odczytanym przez ministra Strzałkowskiego Prezydent RP Bronisław Komorowski. „Oddając hołd i strzegąc tego narodowego dziedzictwa jakim jest pamięć o bohaterach 1920 roku zachęcają Państwo rodaków, a w szczególności młode pokolenie do namysłu nad tym, jakie formy powinien dziś przyjmować patriotyzm”.
Zgromadzeni na uroczystościach z największym uznaniem przyjęli jednak wystąpienie pani poseł Jadwigi Zakrzewskiej, która na „ tej świętej ziemi radzymińskiej podkreśliła fakt, że to właśnie tutaj Polacy potrafili się zjednoczyć”.

4
– Radzymin to szczególne miejsce dla naszego narodu. Na ten cmentarz przyjeżdżam od wielu lat. Byłam tu w czasach kiedy stosunki polityczne zepchnęły miasto w zapomnienie. Byłam tu w czasach rodzącej się Solidarności i mrocznym okresie stanu wojennego. W czasie rodzącej się demokracji i podczas wizyty Ojca Świętego. Jestem tutaj i dziś, w wolnej Polsce aby w imieniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej oddać hołd wszystkim obrońcom ojczyzny. Jednocześnie pozostaję z nadzieją, że miasto Radzymin i jego szlachetni mieszkańcy, a szczególnie młode pokolenie nigdy nie zapomną o wydarzeniach 1920 roku, zaś my wszyscy nadal będziemy dumni z tego miasta, które jest symbolem szczególnym dla każdego Polaka. Chwała Radzyminowi – mówiła ze wzruszeniem pani poseł, której krewny był dowódcą pociągu pancernego „Mściciel”.
Podniosłe uroczystości z okazji 94. rocznicy Cudu nad Wisłą w Radzyminie zwieńczył jak zawsze oczekiwany przez radzyminiaków Apel Poległych wraz z salwą honorową w wykonaniu Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po jego zakończeniu nastąpiła ceremonia złożenia biało-czerwonych wieńców i zapalenia zniczy na żołnierskich mogiłach.
/Rafał S. Lewandowski
foto: R.L.; J. Góral/

6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 24 25 267

1 936 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rekonstrukcję Bitwy pod Radzyminem 1920 r. !!! (19.08.2014)

W minioną sobotę, 16 sierpnia na polach nieopodal Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, ponad tysiąc widzów obejrzało zorganizowaną...

Zamknij