ggg ggg

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich będzie ponownie otwarta dla zwiedzających od 13 maja

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku wkrótce znowu będzie dostępna dla zwiedzających.

Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku będzie ponownie czynna dla zwiedzających od środy, 13 maja.
Do 30 października br. będzie otwarta w: środy, czwartki w godzinach: 10:00 – 15:00, piątki, soboty i niedziele w godzinach: 11:30 – 17:30 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy). Do odwołania będą obowiązywały obostrzenia sanitarne uzgodnione z PSSE w Legionowie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegły czwartek, 30 kwietnia minęła trzecia rocznica utworzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, która mieści się w budynku dawnej szkoły z 1893 roku.
Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku prezentuje dzieje Serocka i okolic. Nowoczesna, multimedialna wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców gminy. Oprócz zwiedzania ekspozycji w Izbie odbywają się wykłady i spotkania historyczne. Przez ostatnie tygodnie, w związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, placówka choć zamknięta dla zwiedzających, prowadziła aktywną działalność w przestrzeni wirtualnej, zapraszając miłośników dziejów lokalnych m.in. do oglądania cyklicznych pogadanek, poświęconych pasjonującym tematom z historii Serocka i okolic.
W odnowionym budynku dawnej szkoły przygotowana została ekspozycja, opierająca się na multimedialnym i interaktywnym przekazie. Większość informacji prezentowana jest na dotykowych monitorach. Treści wzbogacone są zdjęciami – pochodzącymi z archiwów i muzeów z całego kraju.
W pierwszej sali oś czasu pozwala prześledzić najważniejsze wydarzenia w historii Serocka.
Tu poznacie pochodzenie nazwy miasta i dowiecie się, jak zmieniała się na przestrzeni wieków. Znajdziecie tu również informacje na temat: wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Serocka; dawnego grodu, dziś nazywanego Barbarką; kościoła, zarówno tego, który istnieje do dziś, jak i kościoła Św. Ducha, który dwa wieki temu zniknął z mapy miasta; powstania miasta, o jego symbolach i życiu mieszkańców w średniowiecznym Serocku; społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła ponad połowę mieszkańców miasta; flisaków, rybaków i retmanów – silnie związanych przez wieki z historią Serocka; zasłużonych dla miasta mieszkańcach, szczególnych postaciach i rodach związanych z miastem i gminą.
W tej sali umieszczone zostały kopie zabytków archeologicznych znalezionych podczas badań prowadzonych na grodzisku Barbarka w latach 60. XX w. – np. pochodząca z XI wieku moneta – dirhem arabski, naczynie ceramiczne czy bransoleta o zoomorficznych kształtach oraz kopie najstarszych dokumentów mówiących o Serocku, m.in. Falsyfikat Mogileński i dokument potwierdzający nadanie praw miejskich.
Na ścianach znajdują się mapy – między innymi rzecznych szlaków handlowych, przy których położony był Serock.
Druga sala poświęcona jest historii Zegrza, powstaniom narodowym, postaci Napoleona oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej. Ponadto znajduje się tu interaktywna mapa będąca krótką wędrówką przez dzieje Serocka, pokazująca najważniejsze wydarzenia z jego ponad 1000-letniej historii. W gablotach prezentowane są artefakty pochodzące z dawnej kolekcji militariów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, ofiarowane przed kilku laty Urzędowi Miasta i Gminy w Serocku.
Trzecia sala poświęcona jest współczesności. Na dużym ekranie dotykowym znajduje się mapa Serocka, gdzie goście mogą znaleźć najważniejsze informacje związane z turystycznym charakterem miasta. Również w tej sali znajduje się dekret papieski potwierdzający patronat świętego Wojciecha nad miastem.
Zainteresowanym przypominamy, iż placówka mieści się przy ul. Św. Wojciecha 1, tel. 22 768 32 95. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: www.historia.serock.pl oraz na fanpage’u Izby na Facebooku.
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie w ciekawy i przystępny sposób prezentowana jest historia regionu.

/opr. R.L./

987 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Uczymy się funkcjonować w nowej rzeczywistości ”

W związku z pandemią koronawirusa samorządy organizują Sesje Rady w formule zdalnej. Taką możliwość daje im ustawa z 31 marca...

Zamknij