ggg

IV edycja Festiwalu Zbliżenia Kultur (10.07.2012)

30 czerwca br. w Łochowie odbyła się kolejna, IV edycja Festiwalu Zbliżenia Kultur realizowana w ramach Dni Łochowa. Festiwal z roku na rok przyciąga swoim urokiem coraz większą grupę spragnionych wrażeń widzów. Organizatorzy zadbali w tym roku o wielokulturowość tego spotkania, bowiem na scenie pojawili się nie tylko artyści z Polski, ale również z Ukrainy, Kuby, Francji…     

  
             
Oprócz wielu występów na głównej scenie festiwalowej przygotowano liczne atrakcje dla przybyłych gości: stoiska lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszeń, rzemieślników, artystów. Najmłodsi uczestnicy mieli do swojej dyspozycji mini wesołe miasteczko, kąciki ze smakołykami. Dla obecnych na festiwalu rodzin – miasteczko rodzinne. Cały plac był zapełniony ludźmi z pasją!
 Lokalna młodzież bardzo zaangażowała się w tegoroczną edycję i także zaprezentowała się ze swoimi inicjatywami. Grupa z LO w Łochowie i Gimnazjów z Ostrówka, Kamionnej i Gwizdał pokazała swoje umiejętności władając ogniem w sposób opanowany, precyzyjny i odważny! Przygotowania rozpoczęły się zaledwie dwa tygodnie przed festiwalem. Pod czujnym okiem Małgorzaty Szeja i Artura Lisa młodzież przygotowała pokaz, który u wielu osób pozostanie na długo w pamięci. Pokaz ognia, który odbył się w ramach projektu „Pełne Spectrum” rozpoczął się w trakcie koncertu Orkiestry Wielkich Bębnów, o której wspomnę nieco później. Prawdziwą atrakcją wieczoru okazał się pomysł młodzieży z LO w Łochowie, czyli puszczenie w niebo 200 lampionów! Kiedy niebo pokryło się gwiazdami, każdy chętny miał możliwość wypuszczenia w kierunku nieba rozświetlonej kuli. Oczywiście nieodpłatnie. Całej akcji towarzyszyła nastrojowa muzyka i niesamowite zainteresowanie wśród publiczności. Efekt wyszedł rewelacyjny! Mam nieskromną nadzieję, że puszczanie lampionów stanie się nową tradycją podczas Dni Łochowa. I że nie będzie to 200 lampionów, tylko wielokrotność tej liczby.
 Program tegorocznego Festiwalu obejmował występy: Klubu Kobiet Aktywnych „Gwizdalanki”, Kapeli Łochowskiej, Zespołu z Ostrowi Mazowieckiej „BezWianka”, Uczniów Ogniska Muzycznego działającego przy MiGOK w Łochowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Smericzka”, Dj’a weselnego „Rodzinny Duet”, Ukraińskiego Teatru Woskresinnia, zespołu Noel&Su Sabor de Cuba, Orkiestry Wielkich Bębnów, Dj’a Dameza. Całą imprezę rozpoczął Teatrzyk dla dzieci – skierowany nie tylko dla rówieśników młodych aktorów. Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy za niesamowite emocje! Zgromadzonych witała Martyna Matuszak, która w sposób absolutnie naturalny poprowadziła całą imprezę.
 Największe wrażenie zrobił teatr Woskresinnia i koncert zespołu Noel&Su Sabor de Cuba. Duże brawa należą się także projektowi Orkiestry Wielkich Bębnów, który zagrał na scenie mocno transowy koncert. Muzycy zadedykowali ten występ zmarłemu Wojtkowi Sówce, dzięki któremu bębny mogą dziś brzmieć tak wyjątkowo i prezentować się tak imponująco. Mimo, że skład zespołu bębnowego był nieco okrojony i instrumentów było zdecydowanie mniej niż zazwyczaj udało się stworzyć niepowtarzalna atmosferę i wydobyć dźwięki, które zostają w pamięci.
 Gość Festiwalu – Teatr Woskresinnia w sposób mistrzowski włada nie tylko dźwiękiem. Połączenie gry aktorów, pracy świateł i operowanie żywym ogniem na zaaranżowanej scenie z pewnością nie u jednej osoby wywołało ciarki na całym ciele. Grupa aktorów z Lwowa jest już dobrze znana mieszkańcom Gminy Łochów – dwa lata temu zagrali spektakl plenerowy na Festiwalu Zbliżenia Kultur. Był to wielki sukces organizatorów, bowiem Wokresinnia świetnie wypada w plenerze. Nieważne, czy tą przestrzenią jest centrum miasta czy teren nad rzeką. Efekt jest ten sam: genialne widowisko.
Kolejny koncert – muzyków z Kuby doprowadził publiczność do szaleństwa. Gorące rytmy porwały większość do tańca! Okazało się, że mieszkańcy naszej gminy obdarzeni są niezwykłym temperamentem. Chyba wszyscy, którzy słuchali tego koncertu dali się wciągnąć w melodię samby!
 Nowością w tym roku była transmisja festiwalu na żywo, która była dostępna na stronie www.widzianewprost.pl W każdej chwili osoby, które z różnych przyczyn nie mogły dotrzeć na miejsce festiwalu osobiście, mają możliwość obejrzenia materiałów wideo na swoim komputerze. Gorąco zachęcam!
  Szczególne podziękowania należą się patronom honorowym festiwalu oraz sponsorom. Patronatem objął imprezę: Urząd Miasta Łochów – burmistrz Marian Dzięcioł i Starostwo Powiatowe w Węgrowie – starosta Krzysztof Fedorczyk. Sponsorzy to: Bank Spółdzielczy w Łochowie, Firma Posiewka, Dar-Bus, firma PATRAS, sklep DUET, sklep TOPAZ, Sklep Agata i Wojciech Szelest, Zakład Gospodarki Komunalnej, Jerzy Liwski, TRANSKOP, Klub Motocyklowy Wściekły Łoś, Piekarnia ROBSON, Sklep „ADAM”. Gdyby nie wsparcie i pomoc wyżej wymienionych osób/firm nie udałoby się zrealizować festiwalu na tak wysokim poziomie!
 Patronat medialny objęły następujące media: Gazeta Łochowska, Kurier W- … Tygodnik regionalny, Katolickie Radio Podlasie, Wieści Węgrowskie.
Podziękowania należą się również: Ochronie, Straży Pożarnej, Policji, wolontariuszom i wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę przy Festiwalu. Oczywiście podziękowania kierujemy także do niezastąpionej publiczności, która licznie zebrała się na placu przy fontannie!

 Reasumując: wysiłek organizatorów się opłacił! Z niecierpliwością czekam na kolejne edycje Festiwalu Zbliżenia Kultur.
/Martyna Matuszak/
Zapraszamy na stronę internetową: kurier-w.pl, gdzie zamieściliśmy zdjęcia i filmy. /K.W./

Galeria zdjęć i relkacja wideo

899 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najmłodsi w Strażackiej Rodzinie gminy Radzymin i powiatu wołomińskiego ślubowali na poświęcony Sztandar… (03.07.2012)

Świętojańska niedziela 24 czerwca, była historycznym dniem dla społeczności Nadmy, gminy Radzymin i całego powiatu wołomińskiego. Tego dnia strażacy z...

Zamknij