ggg ggg

III Powiatowy Rajd Rowerowy z Naturą i Kulturą za nami!

Zapowiada się piękna pogoda, choć poranek trochę straszy chłodem. Słońce jeszcze nieśmiało wyłania się zza chmur, ale już wiadomo, że zobaczywszy taki tłum młodych ludzi, wzejdzie wysoko i będzie obserwować ich poczynania. Co to za tłum? To uczestnicy III Powiatowego Rajdu Rowerowego z Naturą i Kulturą organizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy przy Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu.

DSCF7109

Panuje rewelacyjna atmosfera, wszyscy oczekują, kiedy wreszcie wsiądą na rowery i ruszą przed siebie. W końcu pada komenda: „Ruszamy!” i kolorowy wąż wyjeżdża sprzed budynku Zespołu Szkół w Tłuszczu oraz sunie ulicami miasta.
Trasa rajdu rowerowego liczy około 36 km. Uczestnicy zostali wyposażeni przez organizatorów w kamizelki i wodę. Zapewniono także obsługę medyczną i techniczną. W rajdzie, który odbył się 29 września 2016r., udział wzięło: 155 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu gmin: Tłuszcz, Klembów, Jadów, Strachówka, Zabrodzie, Poświętne, Wołomin, opiekunowie i wolontariusze – razem 176 uczestników. Na realizację tak dużego przedsięwzięcia klub pozyskał dofinansowanie w wysokości 5340 zł ze środków Starostwa Powiatu Wołomińskiego. Przedsięwzięcie wspierała również dyrektor Zespołu Szkół w Tłuszczu Grażyna Marszał. Trasa rajdu rozpoczynała się w Tłuszczu i przebiegała przez miejscowości: Postoliska – Chrzęsne – Sulejów – Grabów. Pierwszy przystanek miał miejsce w Zespole Parkowo – Pałacowym w Chrzęsnem. Tu uczestnicy wraz z przewodnikiem Panią Anną Kękuś – Poks zwiedzali zabytkowe wnętrza, ekspozycje stałe w tym kolekcję obrazów prezentujących dorobek artystyczny Władysława Podkowińskiego oraz projekcję multimedialną – hologram prezentujący Pałac w Chrzęsnem. Młodzież obejrzała również unikatową wystawę poświęconą C.K. Norwidowi pt. „Czas na Norwida”, gdzie eksponatami są prace plastyczne – rysunki, grafiki, akwarela i obraz olejny oraz pierwodruki dzieł poety, zaprojektowane przez niego medale i wybrane wydania jego pism. Ciekawym doświadczeniem była wystawa pt. „Jesienne Chrzęsne – ceramiczne rytmy”, na którą złożyły się prace artystów biorących udział w I Ogólnopolskim Plenerze Ceramicznym w Chrzęsnem. Po drodze młodzież podziwiała stare dęby będące pomnikami przyrody. Ostatni przystanek wypadł w gospodarstwie agroturystycznym „Mazowiecki Zaścianek” we wsi Grabów. Tu uczniowie wzięli udział w podsumowaniu rajdu, wręczeniu pamiątkowych statuetek i dyplomów oraz w tradycyjnym ognisku z pieczeniem kiełbasek i gorącą herbatą.
A teraz nieco statystyki. W rajdzie wzięli udział uczniowie z następujących szkół:
– Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu – 21 uczestników pod opieką Katarzyny Koluch i Łukasza Rowińskiego,
– Gimnazjum im. gen. dyw. F. Żymirskiego w Klembowie – 14 uczestników pod opieką Krzysztofa Dołowego i ks. Jacka Wąsowskiego,
– Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach – 27 uczestników pod opieką Ewy Dzięcioł i Magdaleny Cegielskiej,
– Zespół Szkół im. ks. J. Twardowskiego w Stryjkach – 12 uczestników pod opieką Agaty Więch,
– Zespół Szkół im. W. Podkowińskiego w Mokrej Wsi – 16 uczestników pod opieką Anny Chróścickiej i Rafała Radzkiego,
– Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach – 4 osoby pod opieką Artura Franczuka,
– Gimnazjum im. Z. Solarzowej w Miąsem – 14 osób pod opieką Macieja Oleksiaka i Jarosława Burakowskiego,
– Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu – 38 uczestników pod opieką: Jolanty Szulim, Roberta Duszyńskiego, Jarosława Czuby i ks. Daniela Filipowicza.
Poza opiekunami nad sprawnym przebiegiem rajdu czuwało 10 wolontariuszy. Głównym koordynatorem projektu odpowiedzialnym za opracowanie oferty do starostwa, koordynowanie działań, czuwanie nad całością rajdu, promocję, opracowanie sprawozdania była Elżbieta Ołdak. Najdłuższy dystans przejechali uczestnicy z Klembowa – blisko 60 km. A oto rezultaty wynikające z realizacji rajdu:
– wzrost zainteresowania turystyką rowerową wśród młodzieży naszej części powiatu,
– wzrost liczby młodych ludzi świadomie podejmujących aktywność ruchową,
– poznanie szlaków rowerowych i wzrost liczby młodzieży korzystającej z nich,
– poznanie i docenianie atrakcji turystycznych północno- wschodniej części powiatu wołomińskiego: architektury, przyrody, krajobrazu,
– uświadomienie piękna „naszej małej Ojczyzny”,
– integracja środowisk szkolnych, poprawa kontaktów rówieśniczych, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni.
Kolejny rajd zakończył się sukcesem. Zadowolona, roześmiana młodzież, setki zdjęć, pytania o to, czy w następnym roku znów będzie rajd – to chyba mówi samo za siebie. Powiatowy Rajd Rowerowy z Naturą i Kulturą na stałe wchodzi do kalendarza imprez powiatu wołomińskiego. Cieszymy się z tego bardzo i mamy przekonanie, że za rok znów będziemy mogli zaprosić młodzież na taką wspaniałą imprezę. Zainteresowanych relacją fotograficzną z rajdu zapraszam na facebook’a – szukajcie nas pod Zespół Szkół w Tłuszczu. Rezerwujcie czas za rok na IV Rajd z Naturą i Kulturą!

/Ewa Żmudzka/

1 847 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Biega i pomaga

Zaczęło się od akcji „Tomki dla Olki“, później był udział sześcioosobowej drużyny Fundacji w maratonie Accreo Ekiden w 2011 r.,...

Zamknij