ggg ggg ggg ggg ggg

Godne Świętowanie (13.11.2012)

Bez zadym i burd towarzyszącym marszom w pobliskiej Stolicy – tak tradycyjnie świętowaliśmy 94. już rocznicę odzyskanie niepodległości w powiecie legionowskim.

Świętowaliśmy w duchu patriotycznym, co wcale nie oznacza, że bez uśmiechu. 11 listopada nie jest dniem, który trzeba czcić w smutku. Było i poważnie i wesoło i podniośle, bowiem  Święto Niepodległości obchodzone w powiecie legionowskim ma swój konkretny i symboliczny związek z wydarzeniami listopada 1918 r. Znane fakty z rozbrajania oddziałów niemieckich w Warszawie czy austriackich w Krakowie, Lublinie i innych miejscowościach mają również bardzo konkretny wymiar w  Legionowie i jego okolicach. Zawsze siłą wiodąca w tych wydarzeniach była Polska Organizacja Wojskowa i Polska Siła Zbrojna wywodzące się z idei Legionów Polskich i myśli politycznej Józefa Piłsudskiego. Tak samo było na ziemi legionowskiej gdzie działały i przygotowywały się do konfrontacji z okupantem niemieckim struktury Polskiej Organizacji Wojskowej – w Jabłonnie, Chotomowie, Krubinie, Wieliszewie , Zegrzu, Nieporęcie czy Serocku.  To tutaj, w dniu 10 listopada w Chotomowie a w ówczesnej Jabłonnie Nowej czyli dzisiejszym Legionowie w dniach 11- 14 listopada miały miejsce działania zbrojne podjęte przez dwa oddziały POW z Jabłonny i Warszawskiej Pragi dowodzone przez Polikarpa Wróblewskiego i Dobiesława Damięckiego, które ostatecznie doprowadziły do kapitulacji garnizonu niemieckiego i zdobycia dużej ilości broni i wyposażenia wojskowego, tak bardzo potrzebnego rodzącej się z niewoli niepodległej Polski.. W walce tej byli ranni, a jeden z żołnierzy POW Stefan Gawryszewski zginął atakując niemieckie koszary- już w okresie międzywojennym jego postać upamiętniono nazwą ulicy.

Przedwojenna społeczność Legionowa uhonorowała czyn POW-wiaków nadaniem nazwy rondu, które dziś nosi nazwę Armii Krajowej. Już współczesne pokolenie mieszkańców Legionowa upamiętniło wydarzenia z 1918 r. nadaniem osiedlu na Kozłówce właśnie imienia Polskiej Organizacji Wojskowej. Święto Niepodległości obchodzono uroczyście w okresie międzywojennym, także w warunkach konspiracyjnych doby okupacji, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a co ciekawe również w 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki utworzonej na Wschodzie, do niedawna ściśle związanej z historią naszego miasta. Dziś możemy cieszyć się pełną suwerennością i wolnością, lecz pamiętamy, że u źródła naszego święta leżał czyn legionowy i wszystkich formacji wolnościowych okresu I wojny, działania organizacyjne młodego państwa polskiego okresu II Rzeczypospolitej, ofiara walki i męczeństwa w dobie II wojny a obecnie praca organizatorska naszej armii i całego społeczeństwa polskiego. W działaniach tych legionowianie zawsze byli w czołówce przemian i ofiarności.

LEGIONOWO
Tegoroczne Święto Niepodległości obchodziliśmy w ciągu 2 dni. W sobotę, 10 listopada rozpoczęła się oficjalna częścią uroczystości pod pomnikiem Polski Walczącej na rondzie AK. Dzięki udziałowi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, na legionowskich obchodach odczytano Apel Pamięci, a kompania  z Centrum oddała salwę honorową.  W swoim przemówieniu Prezydent Roman Smogorzewski podkreślił, że obchody tego ważnego święta w Legionowie obchodzone są wspólnie bez podziałów na opcje polityczne, ale z należytym szacunkiem. Tradycyjnie delegacje wszystkich środowisk politycznych i zawodowych złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali z pochodniami do kościoła garnizonowego, gdzie odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę.  Zwieńczeniem tej części był koncert okolicznościowy w wykonaniu Orkiestry Wojsk Lądowych wraz z solistami panią  Joanną Horodko i Piotrem Rafałko. Kapelmistrz i dowódca – mjr Artur Czereszewski  zafundował słuchaczom niezwykłą ucztę dla uszu i duszy. W niedzielę przy pięknej pogodzie w atrium Ratusza i w parku im. NSZS Solidarność czekało na mieszkańców mnóstwo atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, aby obchody Święta Niepodległości przebiegały ciekawie. Podczas imprezy każdy znalazł coś dla siebie. Można było cofnąć się w czasie, oglądając konie i żołnierzy w oryginalnych strojach legionistów. Dla dzieci odbyło się wiele konkursów z nagrodami, podczas których mogły wykazać się znajomością historii Polski. Jednak największą atrakcją wieczoru było Karaoke pieśni patriotycznych.

Tego dnia nie tylko wszyscy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat historii Polski, ale również wspólnie pośpiewać. Na koniec harcerze rozpalili ognisko. Były  tradycyjne kiełbaski z grila, gorący barszczyk i owoce.. To wszystko działo się w Ratuszu i jego okolicach. A w Muzeum Historycznym odbyła się prezentacja i promocja najnowszej książki szefa muzeum- dr. Jacka Szczepańskiego pt. „Landszturm w Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim 1915-1918. Formacja głębokich rezerw” z udziałem m.in. profesorów Adama Dobrońskiego i Aleksandra Łuczaka.  Legionowianie świętowali z radością, sympatią bez podziałów i  waśni.

WIELISZEW
W podobnym duchu świętowano w Wieliszewie. Część oficjalna obchodów odbyła się w Janówku Pierwszym. Rozpoczęła je Msza Świętą odprawiona w intencji ojczyzny i wszystkich Polaków, którzy w walce o jej wolność złożyli ofiarę swojego życia.  Po Mszy w programie artystycznym poświęconym walce Polaków o niepodległość wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janówku.  Zgromadzeni publiczność spontanicznie włączyła się w śpiewanie pieśni patriotycznych intonowanych przez młodych artystów.Po nabożeństwie i występie zgromadzeni przeszli na Plac im. ks. Jana Trzaskomy, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Wojen odbyła się dalsza część uroczystości niepodległościowych. Otworzył ją Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który podczas przemówienia odniósł się do patriotyzmu i ojczyzny jako wartości, które pomagają Polakom jednoczyć się w imię wyższych wartości. O wspólnocie narodowej mówił również Prezes Światowej Federacji Polskich Kombatantów gen. Stanisław Mandykowski, który w wystąpieniu ostrzegł przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych –plagami narkomanii, alkoholizmu i rozwiązłości. Występujący po nim Prezes Powiatowego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów  Politycznych w Legionowie płk Kazimierz Przymusiński przedstawił zebranym rys historyczny z rzutem na tło sytuacji politycznej w okresie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość w 1918 roku.Ważnym punktem uroczystości niepodległościowych w Janówku Pierwszym był również apel poległych, w którym przywołano imiona poległych w walce o wolność Polski bohaterów pochodzących z terenu Gminy Wieliszew. Po salwie honorowej złożono wieńce i wiązanki przez przedstawicieli władz samorządowych i powiatowych, organizacji kombatanckich, 32. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, Policji, Ochotniczych Straży Pożarnych, sołectw, szkół, stowarzyszeń i innych organizacji. Po uroczystościach w Janówku,  rozpoczęło się świętowanie w Hali Sportowej w Wieliszewie.

 Zebranych powitał  wójt Paweł Kownacki i zachęcił do aktywnego udziału w zabawie. Muzyka rozbrzmiewająca z głośników, wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Wolontariusze „Stowarzyszenia Młodzi dla Rozwoju eMka” rozdawali białe i czerwone baloniki. Na scenie prowadzone były liczne konkursy, za udział w których można było wygrać wartościowe nagrody w postaci książek. Szczególnie dzieci chętnie odpowiadały na pytania w konkursie wiedzy o Polsce i Gminie Wieliszew. Aktywnie też uczestniczyły w niepodległościowym karaoke, śpiewając m.in. „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli Ułani pod okienko” i „Szara Piechota”.Urodziny Polski oczywiście nie mogłyby odbyć się bez tortu! Tort w kształcie i barwach flagi Polski, ozdobiony świeczkami, okazał się ogromną atrakcją. Każde dziecko chciało wziąć udział we wspólnym zdmuchiwaniu świeczek. Każdy też chciał spróbować tego słodkiego smakołyku. To były nie jedyne atrakcje, jako że w sobotę, 10 listopada świętowano „na sportowo”. Rozegrano bowiem Poland Bike XC – I Wieliszewski Cross Rowerowy o Puchar Powiatu Legionowskiego. To była nie lada gratka dla amatorów jazdy na rowerach górskich oraz… miłośników biegania. Przed rywalizacją kolarzy został rozegrany Wieliszewski Bieg Terenowy o Puchar Wójta Gminy Wieliszew.Wśród blisko 200 uczestników imprezy znaleźli się znakomici żeglarze. Do Wieliszewa przyjechali m.in. uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie Anna Weinzieher i medalista mistrzostw Europy Jonasz Stelmaszyk. Runda w Wieliszewie liczyła 7,5 km ze startem i metą w pobliżu Hali Widowiskowo-Sportowej. Na tym dystansie rywalizowali najpierw biegacze. I Wieliszewski Bieg Terenowy o Puchar Wójta Gminy Wieliszew wygrał Piotr Bieńkowski z Janówka Pierwszego, przed Dariuszem Królem z Wołomina i Krzysztofem Szymborskim z Góry.

Wśród kobiet zwyciężyła Krystyna Żyżyńska z Warszawy, przed Małgorzatą Szadurą ze Skrzeszewa i Beatą Moćko z Wołomina. Po biegaczach przyszła pora na kolarzy. Najpierw tych najmłodszych, którzy wystartowali w Mini Crossie przedszkolaków. Potem amatorzy dwóch kółek ścigali się w Poland Bike XC – I Wieliszewskim Crossie Rowerowym o Puchar Powiatu Legionowskiego w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, seniorów, masters i kobiet.W wyścigu seniorów trzy rundy (22,5 km) najszybciej pokonał Michał Kostrzewa z Radomia, wyprzedzając Marka Strama z Dziekanowa Leśnego i Jarosława Roszkowskiego z Wołomina. W kategorii masters na tym samym dystansie triumfował Jerzy Stękiel z Warszawy, przed Piotrem Bregierem i Jackiem Malinowskim (obaj z Płocka). Rywalizację kobiet (dwie rundy – 15 km) wygrała Anna Klimczuk z Ząbek, przed Krystyną Żyżyńską z Warszawy i Olgą Niewiarowską z Przasnysza. W kategorii szkół średnich zwyciężył Krystian Michalak z Wieliszewa, a w gronie gimnazjalistów – Aleksandra Klimczak z Wołomina i Patryk Kaczmar z Nowego Dworu Mazowieckiego. Wśród uczniów szkół podstawowych najszybsi okazali się: Aleksandra Lach z Wołomina i Szymon Bregier z Płocka (klasy IV-VI) oraz Natalia Kurowska ze Skrzeszewa i Kamil Lach z Wołomina (klasy I-III). – To był niezwykle udany finisz kolarskiego i biegowego sezonu w Wieliszewie – powiedział wójt gminy Wieliszew i zarazem uczestnik rowerowego crossu Paweł Kownacki. – Cieszę się, że debiutanckie zawody Poland Bike XC miały dobrą obsadę, wzorową organizację i wysoki poziom sportowy. Mnie szczególnie urzekła atmosfera i już dziś zapraszam na kolejne edycje zarówno rowerowego crossu, jak i biegu terenowego w Wieliszewie. Sponsorem zawodów był Powiat Legionowski. – Wszystkim uczestnikom gratuluję charakteru, sportowej pasji i ambicji – powiedział podczas uroczystej dekoracji Janusz Kubicki, wicestarosta legionowski. – W imieniu starosty Jana Grabca zapraszam na kolejne tego typu imprezy w powiecie legionowskim. Zawody w Wieliszewie miały w sobie to co najistotniejsze, czyli sportowy, rodzinny  klimat, bo zarówno w biegu, jak i na rowerze mógł wykazać się każdy bez względu na wiek.

JABŁONNA- CHOTOMÓW
Z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już w piątek, 9 listopada udekorowane flagami państwowymi zostały główne ulice w gminie. Tego samego dnia uczniowie jabłonowskiego gimnazjum przedstawili spektakl słowno – muzyczny o wydarzeniach sprzed 94- lat. Przedstawienie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie, a obejrzeli je między innymi: wójt Olga Muniak, , kombatanci, uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście.   W niedzielę,11 listopada uroczystości rocznicowe odbyły się w Jabłonnie oraz w Chotomowie. W południe na Skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie wójt Olga Muniak, przedstawiciele Rady Gminy Jabłonna, przedstawiciele Rady Sołeckiej, delegacja Prawa i Sprawiedliwości, delegacja Platformy Obywatelskiej, harcerze oraz kombatanci uczcili rocznicę składając kwiaty i zapalając znicze. W tym samym dniu o godz. 18.00. w kościele parafialnym odprawiona została Msza święta, po której odbył się koncert pieśni patriotycznych. O godz. 18.00. w intencji Ojczyzny odprawiona została również Msza święta w kościele w Chotomowie.

 Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przy dźwiękach orkiestry strażackiej OSP Chotomów przeszli pod pomnik Chwały Bohaterów Walk z hitlerowskim najeźdźcą w Chotomowie , gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Tradycyjnie na wstępie głos zabrała wójt Olga Muniak, która powitała licznie zgromadzonych mieszkańców i gości i przypomniała historię sprzed 94 -lat i ludzi, którzy poświecili swoje życie walcząc o odzyskanie Ojczyzny. Zaraz po niej w imieniu kombatantów głos zabrał Bohdan Wróblewski. Odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów przez kombatantów, przedstawicieli władz gminy i powiatu, policji, OSP Chotomów, Rady Sołeckiej Chotomowa, delegacji Prawa i Sprawiedliwości, delegacji Platformy Obywatelskiej oraz innych gości uroczystości. Szczególnie uroczystą oprawę zapewnili żołnierze z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Obrony Powietrznej, którzy oddali salwę honorową.

Rwc/infoUMiG/

2 359 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Młodzież na szlaku wielkiej przygody… (06.11.2012)

W dniach 23-26 października uczniowie mareckich i radzymińskich szkół uczestniczący w programie profilaktycznym „Przeżyj to z nami” Polskiego Towarzystwa Zapobiegania...

Zamknij