ggg
ggg ggg

Gminne Uroczystości 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W dniach 11 i 12 listopada 2017 roku w gminie Małkinia Górna odbyły się uroczystości 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

fot5Uroczystości gminne rozpoczęto w dniu 11 listopada Mszą Świętą celebrowaną w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, która została odprawiona w intencji Małej i Dużej Ojczyzny. Mszę Świętą odprawił Ksiądz Kanonik Jan Marek Wróblewski w asyście Księdza Kanonika Tadeusza Kaczyńskiego.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy w osobach: Wójt Gminy Małkinia Górna Pani Bożena Kordek, Przewodniczący Rady Gminy Pan Zbigniew Nietubyć, Sekretarz Pan Dariusz Chmielewski, Skarbnik Pani Krystyna Ewa Wetoszka, Radni Rady Gminy i Radni Rady Powiatu, Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Urzędu Gminy, Sołtysi, Dyrektorzy Placówek Oświatowych oraz Komendant i Zastępca Komisariatu Policji w Małkini Górnej, Harcerze, Młodzież Szkolna oraz Mieszkańcy Gminy. Uroczystości kościelne uświetniła obecność pocztów sztandarowych z gminy Małkinia Górna, które dumnie reprezentowały szkoły, jednostki OSP oraz inne organizacje działające na terenie gminy. Tuż przed Mszą Świętą uczniowie szkół przypinali wszystkim mieszkańcom biorącym udział w uroczystości biało czerwone kotyliony, jako wyraz patriotyzmu, szacunku i oddania ojczyźnie. Kotyliony wykonali uczniowie wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy.
Na wstępie uroczystości Wójt Gminy Pani Bożena Kordek zwracając się do zebranych odwołała się do łacińskiego przysłowia „Historia Magistra Vitae Est”, co oznacza historia jest nauczycielką życia. W trakcie wystąpienia Pani Wójt powiedziała m.in., że 11 listopada 1918 roku był dniem przełomowym w dziejach naszego kraju. Pięć pokoleń Polaków żyjących pod zaborami czekało na własne państwo. Wykazali się oni determinacją, umiejętnością zachowania tożsamości, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Zgromadziliśmy się tu dzisiaj, aby uczcić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważny moment, to przedsionek przygotowań do setnej rocznicy, która będzie obchodzona za rok. Dzisiejsze święto obchodzimy tak uroczyście, gdyż doceniamy najwyższe dobro jakim jest niepodległość. Dziś budujemy naszą przyszłość w europejskiej rodzinie narodów. Budując Polskę powinniśmy iść za przykładem naszych przodków. Wspólnie pracować dla zapewnienia lepszej przyszłości dzieciom. Powinniśmy postępować tak jak mówił Stanisław Staszic „Być narodem użytecznym”. Dzisiaj, tak jak i w 1918 roku potrzebna jest nam zgoda i dobre rządy.
Na zakończenie uroczystości kościelnych zebrani w świątyni mieli przyjemność wysłuchać repertuaru muzycznego przygotowanego specjalnie na tę okazję przez czterech solistów należących do gminnego chóru dziecięcego.
Następnie mieszkańcy udali się pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie przybyłe delegacje złożyły wieńce i oddały hołd Marszałkowi. W trakcie tegorocznego przemarszu dzieci i uczniowie szkół nieśli biało-czerwoną flagę. Na zakończenie Wójt Pani Bożena Kordek serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za liczny udział w uroczystościach.
W ramach imprez towarzyszących w dniu 11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna. Turniej został zorganizowany w dwóch kategoriach, a mianowicie rocznik 2004 i starsi oraz rocznik 2005 i młodsi. 39 uczestników przez ponad 3 godziny rywalizowało o miejsce na podium. To kolejna propozycja dla dzieci, młodzieży i dorosłych na spędzenie świątecznego popołudnia.
Drugiego dnia obchodów 12 listopada o godzinie 18.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej odbył się koncert chóru „Cantilena”. W trakcie koncertu chórzyści wykonali pieśni i utwory patriotyczne nawiązujące do historii Polski. Na zakończenie występu Pani Wójt serdecznie podziękowała chórowi „Cantilena” za piękną aranżację muzyczną oraz wyraziła słowa uznania za zajęcie I miejsca podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Węgrowie.
W dalszej części spotkania zostały wręczone nagrody laureatom konkursów recytatorskiego i plastycznego, które odbyły się w dniu 10 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej.
Około godziny 19.00 na scenie pojawił się zespół wokalno-aktorski „Sonanto”, który zaprezentował koncert patriotyczny „Polskie drogi do Wolności”. W ramach przygotowanego repertuaru mieszkańcy gminy mieli przyjemność wysłuchać przepięknych pieśni legionowych, powstańczych, wojennych, jak również współczesnych
/Info/

1 750 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hiszpania – kolejne staże zawodowe baczyńszczaków

Właściwie to już standard, że młodzież z Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu wyjeżdża na staże lub praktyki zawodowe...

Zamknij