ggg ggg ggg ggg ggg

Energia w samorządzie, w przemyśle, w biznesie… aż po elektryczny samochód od Renaulta dla Kobyłki!

5 kwietnia 2017 r. podczas kolejnego „Śniadania z biznesem” w Kobyłce mogliśmy się przekonać, że zrobiło się wyjątkowo energetycznie, bo działania, o których była mowa dotyczyły nie tylko gminy Kobyłka, ale też sąsiednich: Radzymina i Dąbrówki.

 

fot4Jak w trakcie przywitania gości „Śniadania z biznesem” mówił burmistrz Kobyłki Robert Roguski, realizując hasło samorządu „Nic o nas bez nas” mowa będzie, jakie plany mają samorządowcy, co i gdzie będzie budowane, itp. Przypomniał ideę, która przyświecała zorganizowaniu pierwszego takiego spotkania oraz pozytywne rezultaty tych kontaktów samorządowców z przedsiębiorcami oraz ludzi biznesu ze sobą. Podkreślał, że ideę podchwyciły inne samorządy organizując spotkania Forum Ekonomiczne Powiatu Wołomińskiego oraz Forum Ekonomiczne w Radzyminie. „Trzeba łamać stereotypy… przedsiębiorcy to przecież ludzie uczciwi. To samo samorządowcy – przecież ich cieszą kolejne place zabaw, ulice, inwestycje…” – zwracał uwagę gospodarz spotkania burmistrz Robert Roguski. Przedstawił również jak należy rozumieć przewodni temat spotkania: Rozwój – bez niego nie wyobrażamy sobie naszego życia, Nowoczesność – nierozerwalnie związana z rozwojem, Ekologia – troska o nasze otoczenie, Harmonia – porządek: poukładany biznes, poukładane sprawy w samorządzie, bo przecież żyjemy, na co dzień w wielkim pędzie i słowo „stres” jest w niego wpisane. W kilku zdaniach przekazał informację dot. Kobyłki m.in.:
– o lawinowym wzroście ilości mieszkańców (22 tys. mieszkańców + kilku tysiącach dodatkowych i szacują na ok. 25 tys.),
– o trasie S-8 z budowanym węzłem (terminy delikatnie przesunięte na wrzesień – październik 2017),
– inwestycjach kolejowych: obecnie wyłonienie wykonawcy tuneli i wiaduktu + tunel w Jasienicy, zakończenie całości lipiec 2019,
– o 10 km ścieżek rowerowych,
– parkingu 3-kondygnacyjnym w realizacji (parkuj -jedź),
– planach na najbliższe 5 lat kilkudziesięciu nakładek dróg,
– budżecie na 2017 r. ponad 100 mln zł.
„Szukamy inspiracji, motywacji, energii” – podsumowywał burmistrz Robert Roguski i wymieniał rzeczy, które są potrzebne do działania: zapał, możliwość wyjazdów np. szkolenia, targi, itp., inspiracje od innych, stworzenie działalności prozdrowotnych od budowy stadionu po fitness, czy Spa.
Następnie zgrabnie wypowiedź burmistrza Kobyłki przeszła w kolejny punkt spotkania – „Energia w samorządzie”. Niezwykle ważne okazuje się stworzenie partnerstwa i takim działaniem jest podjęcie wspólnych przedsięwzięć przez Kobyłkę wraz z dwoma innymi miejscowościami – Radzyminem i Dąbrówką. Wystąpią razem na EXSPO – Nadarzyn pod koniec kwietnia w zakresie oferty terenów inwestycyjnych. Zostało przedstawione logo, pod którym trzy wymienione samorządy będą zabiegać o nowych inwestorów. Po tym wstępie zebrani wysłuchali i obejrzeli prezentacje każdej z gmin. Ofertę inwestycyjną gminy Kobyłka przedstawił zastępca burmistrza Piotr Grubek, Radzymina – burmistrz Krzysztof Chaciński, a Dąbrówki – wójt Robert Korzeniewski.
Na temat „Energia w pomyśle” mówiła Beata Styś, która podzieliła się swoimi doświadczeniami doradcy strategicznego i współpracy z przedsiębiorcami. Omówiła proces przygotowania i dojścia do realizacji inwestycji, określania ryzyka tych inwestycji, pozyskiwania środków unijnych i składania wniosków.
„Energia w motoryzacji” okazała się bardzo korzystna dla Kobyłki i inspirująca. Po prezentacji samochodu elektrycznego Renault ZOE oraz innych z oferty firmy, którą przedstawił Krzysztof Biniecki reprezentujący firmę Renault Polska, burmistrz Kobyłki Robert Roguski otrzymał klucze do samochodu elektrycznego, który jako pierwszy w powiecie został przekazany samorządowi do użytku. Przygotowano również niespodziankę dal uczestników spotkania. Wśród wizytówek osób uczestniczących w śniadaniu, została wylosowana osoba, która otrzymała niespodziankę – model samochodu BMW X5 – Beata Dąbrowska (Sala Bankietowa „Aida”). Trzeba przyznać, że znacznie to rozbawiło i ożywiło naszych biznesmenów i samorządowców oraz media.
Kolejnym punktem, było zaprezentowanie „Energii w biznesie”. Zdaniem Romana Młodkowskiego – wieloletniego komentatora spraw ekonomicznych, wykładowcy, a także obecnie yrektora Zarządzającego Segmentu Biznes i Finanse Grupy Onet – RAS Polska: „Energia w przemyśle to sukces finansowy”. Następnie udowodnił to zebranym na podstawie działalności i sukcesu… cyrku, a ściślej mówiąc światowej sławy CIRQUE DE SOLEIL. Prelegent wyjaśniał: „Innowacja to każda świadomie wprowadzona zmiana, która przynosi efekty ekonomiczne”. Jak się okazało sukces właściciela cyrku polegał na wprowadzeniu innowacji poprzez połączenie kilku sztuk i wprowadzenie ich do cyrku. W sposób przejrzysty i ciekawy na podstawie opisu działania i zmiany tradycyjnego modelu cyrku, a nie fabryki, czy zakładu, Roman Młodkowski pokazał przedsiębiorcom, co to jest działanie innowacyjne i jak może to być korzystne dla właściciela.
Po prelekcjach i dyskusji zaproszono wszystkich na śniadanie przygotowane przez ekipę restauracji „Przybyszówka” w Kobyłce przy ul. Narutowicza 32, gdzie odbywało się opisane wyżej spotkanie.
/Janina Czerwińska,
fot. na str. 1 Andrzej Lek /

 

3 267 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gaz do Łochowa zbliża się wielkim krokami

6 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Gminy Dobre podpisano Akt Erekcyjny pod budowę gazociągu gmin: Dobre - Strachówka - Jadów...

Zamknij