ggg ggg
ggg ggg

Dziewiąta edycja konkursu „Drogi do Niepodległej” rozstrzygnięta!

W ubiegły piątek, 2 lutego odbyło się korespondencyjne, uroczyste podsumowanie IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Drogi do Niepodległej”, zorganizowanego dla uświetnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs odbył się jednocześnie w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie oraz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dn. 13 XII 2017 r.

Głównym celem konkursu, którego organizatorem było Koło Historyczne „Wiarus” (Stalowa Jedynka) i Koło Regionalne „Sowa” (SP nr 2 w Słupnie) było: kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

W konkursie uczestniczyło 43 uczniów klas VI i VII z obydwu szkół. Uczestnicy mieli do rozwiązania w ciągu 45 minut test składający się z 40 szczegółowych pytań, dotyczących dziejów Polski w latach: 1764 – 1923, historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Co to znaczy być patriotą we współczesnych czasach?”

Trzeba przyznać, że młodzi pasjonaci historii z zaprzyjaźnionych szkół, wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych oraz jak przyznali członkowie Komisji Konkursowej „interesującym pojmowaniem współczesnego patriotyzmu”. Poniżej kilka, wybranych odpowiedzi, przeczytajcie sami: „Być patriotą we współczesnym świecie oznacza dbanie o dobre imię Polski, udział  w świętach narodowych, branie czynnego udziału w różnych uroczystościach, poświęconych rocznicom historycznym. To bycie wiernym Polsce i umiłowanie jej ze wszystkich sił…” – napisała Aleksandra, lat 13. „Być patriotą we współczesnym świecie oznacza wierność Bogu i ojczyźnie. To stawanie w jej obronie i dążenie do jej rozkwitu. Patriota uczestniczy w obchodach świąt narodowych, pamięta o Tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Powinniśmy również dzielić się z innymi naszą historią, aby nie została zapomniana ani zmieniona…” (Olga, lat 12).

„We współczesnych czasach bycie patriotą to duma z naszej historii, kultury i naszych bohaterów. To uczciwość, solidna praca i zdobywanie wiedzy. To szacunek dla symboli, narodowych świąt… To walka o dobre imię własnego kraju…”  (Klaudia, lat 12). „Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy może by patriotą i każdy Polak w zależności od sytuacji i możliwości powinien o ojczyznę dbać. Politycy tworząc mądre prawo i wprowadzając reformy dobre dla wszystkich. Sportowcy zdobywając dla niej złote medale. Dorośli pracując i uczciwie płacąc podatki. My, uczniowie zaś, zdobywając wiedzę, uczestnicząc w świętach narodowych, szanując polskie barwy i naszych bohaterów. Bycie patriotą to nie tylko deklaracja, ale przede wszystkim działanie… Polska to nasza wspólna sprawa…” – napisał Jakub, lat 13.

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu zostali:I miejsce: Jakub Leszczyński  kl. VII a (SP nr 1); II miejsce (ex aequo): Adam Maniecki  kl. VII c (SP nr 1), Piotr Sieradzki  klasa  VI d (SP nr 1); III miejsce (ex aequo): Michał Stromecki klasa VII (SP nr 2 w Słupnie), Grzegorz Pachulski  klasa  VII a (SP nr 1). Wyróżnienie: Patryk Kosowski klasa VII (SP nr 2 w Słupnie).

Dyplomy , medale i nagrody książkowe zostały wręczone laureatom przez p. Annę Madoń – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej oraz p. Annę Ciborowską  wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie.

Gratulując laureatom, jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, który w obu szkołach był początkiem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następne inicjatywy już wkrótce.

/Koło Historyczne „Wiarus”/

412 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Droga ekspresowa S61 w ramach Via Baltica wyzwaniem i szansą na rozwój dla Ostrowi Mazowieckiej

30 stycznia 2018 r. w ostrowskim Ratuszu uroczyście podpisano umowę na budowę odcinka S61 z Ostrowi Mazowieckiej w kierunku Łomży....

Zamknij