ggg ggg ggg ggg ggg

Dożynki Gminy Wyszków okazją do podziękowań za plony

2 września 2018 r. na płycie głównej stadionu w Wyszkowie odbyły się tegoroczne obchody dożynkowe gminy, gdzie zaprezentowały się delegacje z 10 sołectw i Wyszkowa.

Uroczystości rozpoczęto od uroczystej Sumy Dożynkowej w Kościele św. Wojciecha w Wyszkowie odprawionej przez dziekana Zdzisława Golana i ks. kan. Romana Karasia, proboszcza parafii. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Konstanty Kordowski. Następnie barwnym korowodem wieńce niesione przez delegacje 10 sołectw oraz wieniec gminy Wyszków w asyście strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gulczewa, Kamieńczyka, Lucynowa Dużego i Rybna. W bieżącym roku starostą dożynkowym był Zdzisław Karp (sołtys i gospodarz uprawiający warzywa i kwiaty w tradycyjny sposób), a starościną Katarzyna Powierża – mieszkanka Fidestu (gospodarstwo prowadzi wraz z córkami i pracuje w PSS „Społem”),. Starostą bartnym dożynek został Jan Niedźwiedź hodowca pszczół od 1981 roku. Obecnie wspólnie z synem prowadzi pasiekę liczącą 160 rodzin. W latach 2004-2012 był prezesem Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie. W asyście starosty bartnego wystąpili Ryszard Durka i Bartłomiej Durka – ojciec i syn, którzy wspólnie prowadzą pasiekę liczącą 120 rodzin.
Po przybyciu na stadion wieńce ustawiono pod sceną, a gości i zebranych serdecznie przywitano.

Burmistrz Wyszkowa podczas dożynek zwracał się do zebranych:

„Piękny zapach chleba towarzyszy od wieków polskiej wsi. Zmieniała się i zmienia ta wieś, ale szacunek do chleba i do pracy, którą trzeba włożyć, by powstał – pozostają przez te wieki niezmienne. Ten szacunek do pracy rolnika, pokora wobec natury, radość z pomyślnych zbiorów – są sensem dożynkowego święta.
Z radością i dumą patrzę, jak nasze wyszkowskie wsie rozwijają się, pięknieją, zachęcają do osiedlania urokami przyrody, gościnnością ludzi, nowoczesną infrastrukturą. Z podziwem skłaniam głowę przed przedsiębiorczością, pracowitością rolników. Chciałbym, aby mieszkańcy miejskiej i wiejskiej części naszej gminy zawsze mieli poczucie, że jesteśmy jedną wspólnotą – symbolem tej wspólnoty jest chleb, którym przed chwilą dzieliliśmy się z serdecznością.
Dziękuję Wam, Drodzy Rolnicy, za ten chleb, za wszystkie dobra, które wychodzą z Waszych pól, łąk, gospodarstw. Będziemy, jako samorządowi gospodarze dokładać wszelkich starań, by dobra te dzielone były sprawiedliwie i godnie, by nikomu ich nie brakowało, a jednocześnie by traktowane były z należytym szacunkiem. Dziś zapraszam Was do zabawy i odpoczynku, bo one zawsze towarzyszyć powinny dobrze wykonanej pracy”.
Wiele było podziękowań dla rolników za ich trudną i ciężką pracę polową oraz plony, które udało im się zebrać w tym roku. Joanna Bala – dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie z okazji dożynek gminy Wyszków odczytała list od Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów. Listy do gminy Wyszków skierowali również: europoseł Jarosław Kalinowski, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, minister Cyfryzacji poseł Marek Zagórski oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Po tradycyjnym ceremoniale dożynkowym: przyjęciu przez burmistrza Grzegorza Nowosielskiego chleba i miodu od starostów dożynkowych nastąpiło ogólne dzielenie się chlebem z miodem burmistrza z mieszkańcami gminy Wyszków. Następnie Grzegorz Nowosielski wręczył wyróżnienia starostom dożynkowym i bartnym oraz sołectwom takim, jak: Świniotop, Leszczydół Nowiny, Leszczydół Podwielątki, Leszczydół Pustki, Gulczewo, Fidest, Olszanka, Rybno, Sitno, Tulewo i Gminie Wyszków.
Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły ludowe: Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, „Nadbużanie”. Dla fanów muzyki disco przygotowano na początek występ zespołu „Power Bond”, a w cygańskie rytmy wprowadziła Patrycja Runo & Gipsy Stars. Gwiazdą wieczoru, która jednocześnie zakończyła dożynki gminne był Sławomir – jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów muzyki rock-disco w Polsce. Wiele tysięcy miłośników jego twórczości przybyło na koncert do Wyszkowa. Jak podaje Urząd Miasta było to, co najmniej 10 tysięcy osób.

/J.Cz./

6 825 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festyn integracyjny „Otwórz oczy”

Ostatniego dnia wakacji t.j. 2 września Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jacy? Tacy?” zorganizowało w Łochowie drugi Festyn Integracyjny „Otwórz...

Zamknij