ggg ggg ggg ggg ggg

Za daleko posunięta manipulacja, czyli mam władzę – mam rację!!!!

Od kilku tygodni przetacza się przez Wyszków fala oburzenia na zachowanie się naszej samorządowej władzy, której uosobieniem jest burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, lekceważące i pogardliwe wobec mieszkańców.

Jak już wcześniej opisywaliśmy w naszym „KURIERZE W…” z inicjatywy bliżej nieokreślonej grupy entuzjastów skupionych wokół obecnego burmistrza (głównie z kręgów PO) doszło do narzucenia niczego nieświadomym mieszkańcom decyzji o powstania w Wyszkowie pomnika przedwojennego burmistrza miasta Stanisława Wolskiego. Jak się okazało był to kontrowersyjny projekt, który jak grom z jasnego nieba spadł na niczego nieświadomych mieszkańców. Burmistrz Wyszkowa mocno wspierany przez swoją zastępcę Anetę Kowalewską oraz grono bliskich współpracowników i pomysłodawcę Wojciecha Chodkowskiego, bez społecznych konsultacji na temat lokalizacji pomnika oraz konkursu na projekt, samowolnie i niedemokratycznie zdecydował za nas wszystkich. Ustalili w swoim wąskim gronie: lokalizację, projektanta, wygląd pomnika, datę wykonania i odsłonięcia pomnika. Burmistrz Grzegorz Nowosielski posunął się nawet do tego, że po ujawnieniu gotowego projektu na konferencji prasowej i usłyszeniu pierwszego krytycznego głosu łaskawie ogłosił (dopiero wtedy) konsultacje społeczne. Ani czas konsultacji, ani forma ogłoszenia i komunikacji z mieszkańcami nie była właściwa. W żaden sposób dwadzieścia kilka osób, z których większość to byli samorządowi urzędnicy oraz ludzie z grona inicjatorów, nie miała prawa decydować za wszystkich mieszkańców.
Co gorsza, gdy podczas tej wątpliwej i jedynej konsultacji że „społeczeństwem” okazało się, ze kilka osób nie podziela zachwytu, a nawet ma odmienne zdanie, co do wyglądu pomnika burmistrza Stanisława Wolskiego, obecny włodarz Wyszkowem, całkowicie ignorując kontrowersje i nie zakończywszy konsultacji (miały trwać do 15 marca), udał się na imprezę z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W pałacu prezydenckim, 6 marca odbywało się uroczyste spotkanie z okazji podsumowania roku akcji pomocowych dla Polaków na Wschodzie.
Jak można wywnioskować z informacji przesłanej do naszej redakcji, burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz jego zastępczyni Aneta Kowalewska w tym spotkaniu uczestniczyli za sprawą wnuka Stanisława Wolskiego, Rafała Wolskiego, który jest Konsulem Generalnym RP we Lwowie i był tam z racji obowiązków służbowych. Rafał Wolski jest synem Bolesława Wolskiego, Honorowego Obywatela Gminy Wyszków.
Jak mniemam nastąpiła tam daleko posunięta manipulacja ze strony wyszkowskich samorządowców. Grzegorz Nowosielski przedstawił kontrowersyjny projekt pomnika oraz wręczył Andrzejowi Dudzie i jego małżonce, Agacie Kornhauser – Duda zaproszenie do złożenia wizyty w Wyszkowie i udziału 27 maja br. w uroczystości odsłonięcia pomnika Stanisława Wolskiego, przedwojennego burmistrza Wyszkowa.
Czytelnicy zapytają zapewne: A po co to zrobił?
Odpowiedz jest prosta – aby postawić przed faktem dokonanym mieszkańców Wyszkowa, onieśmielić ich do wyrażania swoich poglądów, sparaliżować opór przed narzuconym społeczności wizerunkiem byłego burmistrza Wolskiego. Projekt nie ma żadnych atrybutów przedstawiających Stanisława Wolskiego, jako burmistrza, samorządowca i nie nawiązuje do przedwojennej historii miasta, ani nawet dokonań i jego osiągnięć, jako człowieka. Nie ma nawet herbu Wyszkowa w swojej bryle, za to nieodparcie przypomina żydowskie ofiary wprowadzane do getta. Nawet postać burmistrza Wolskiego – niewątpliwie Polaka, przypomina zabiedzonego Janusza Korczaka (żydowsko-polskiego lekarza, pedagoga i pisarza) z tą różnicą, że postać w projekcie dla Wyszkowa przedstawiono bez bródki, w „kapelutku” i bez nóg.
To właśnie taki projekt z niespotykaną determinacją forsuje obecny burmistrz Wyszkowa pod wpływem, jak myślę przede wszystkim Wojciech Chodkowskiego, postaci w Wyszkowie znanej z działań na rzecz stawiania pomników przedstawicielom narodu żydowskiego. W tej sprawie nastąpiło całkowite rozminięcie się pomysłów ludzi wpływających na władze samorządowe z odczuciami mieszkańców. Z kolei łatwość, z jaką „znaleziono” 200 tys. zł na wątpliwej jakości pomnik, który z okazji Dnia Samorządowca ma być bezwzględnie oddany, a rozmijający się z potrzebami Wyszkowa, uważam za zadziwiające.
Obecnie, głos na temat kontrowersyjnego pomnika zabierają coraz większe grupy społeczne w Wyszkowie jak np. zamieszone obok Stanowisko Komitetu Prawo i Sprawiedliwość Gminy Wyszków, czy wcześniej publikowane stanowisko Klubu Gazety Polskiej.

/Janina Czerwińska/

1 603 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łochów dla Niepodległej – Koncertowy Dzień Kobiet w Łochowie – ZAKOCHAJ SIĘ W ŁOCHOWIE

11 marca br. w niedzielę w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny zainaugurowano...

Zamknij