ggg ggg ggg

95. rocznica Powstania Lasów Państwowych

W Pałacu i Folwarku Łochów odbyły się Centralne Obchody 95. Rocznicy Powstania Lasów Państwowych.

W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym pierwsza Dama – Agata Kornhauser – Duda, Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski, Senator Maria Koc, posłowie: Teresa Wargocka, Małgorzata Golińska, Krzysztof Głuchowski, Marek Suski, Jerzy Antoni Gosiewski, Dariusz Bąk, Jan Szyszko, minister Henryk Kowalczyk, Grzegorz Adam Woźniak i Wojciech Skurkiewicz, Starostowie Węgrowscy Ewa Besztak i Marek Renik oraz Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.
W Ogólnopolskim Święcie Lasu udział wzięli również: duchowieństwo wyznania katolickiego i prawosławnego sprawujący opiekę duszpasterską wśród leśników, organizacje pozarządowe, kombatanci, Podlaska Chorągiew Husarska, ludzie świata nauki, przemysłu drzewnego oraz organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi. Gospodarzem uroczystości była Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z leśnikami z całej Polski.
Jubileusz 95 lecia w dniu 28 maja 2019 roku poprzedziła robocza narada nadleśniczych. Główne obchody jubileuszu rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną przez ks. bpa Tadeusza Pikusa. – Powołanie 95 lat temu Lasów Państwowych było ważne nie tylko dla środowiska ludzi lasu, ale istotne także z punktu widzenia historycznego czy społecznego – powiedział w homilii Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Leśników bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dodał, że dokonano wówczas cudu zjednoczenia ziem polskich będących pod zaborami, zjednoczenia obszarów leśnych, ale nade wszystko cudu zjednoczenia leśników, którzy podjęli wysiłek ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami leśnymi. – Synom polskiej ziemi należy się wielki szacunek i dar modlitwy – podkreślił delegat KEP.
Uroczystości odbyły się pod Patronatem Honorowym Prezydenta, który skierował z tej okazji przesłanie oraz nadał odznaczenia za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej. Podczas gali Pierwsza Dama odczytała list Prezydenta RP. – Świętujemy ten jubileusz w poczuciu wdzięczności za trud pokoleń leśników i ogromny dorobek polskiego leśnictwa – napisał Andrzej Duda. Jak podkreślają organizatorzy obchodów, Święto Lasu ma za zadanie w sposób szczególny zwrócić uwagę na znaczenie lasów w życiu człowieka. W swoim wystąpieniu Pierwsza Dama nawiązała m.in. do spotkań z leśnikami, w których uczestniczyła, ubiegłorocznej akcji sadzenia lasu w Lesie Kapturskim, czy niedawnego udziału Pary Prezydenckiej w akcji sadzenia drzew w Nadleśnictwie Rytel. – Lasy Państwowe to jedna wielka rodzina, to wspólnota ludzi, którzy chcą i umieją dzielić się swoją wiedzą, potrafią też pokazywać piękno lasu i uczyć nas wszystkich jak wspólnie o to dobro dbać – akcentowała Pierwsza Dama. Wyraziła wdzięczność i szacunek „za codzienną troskę, za niezwykłe zaangażowanie, ale także za pasję”, z jaką leśnicy podchodzą do swojej pracy. – Lasy dostarczają nam tlen, są ostoją zwierząt, ale także miejscem rekreacji i odpoczynku. (…) Lasy to nasze wspólne dobro i powinniśmy wspólnie o nie dbać – mówiła.
W trakcie uroczystości miała miejsce także ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta RP Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki leśnej oraz podkreślający wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków Medal Za Długoletnią Służbę wręczył sekretarz stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski. Odznaczeni zostali: Złotym Krzyżem Zasługi – Jarosław Szałata, Brązowym Krzyżem Zasługi – Elżbieta Bernard-Rybak, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę – Dariusz Pieniak.
Na pamiątkę wizyty w Łochowie, burmistrz Robert Gołaszewski, wręczył Pierwszej Damie miniaturę łochowskiego pomnika Ignacego Jana Paderewskiego.
Lasy Państwowe zostały powołane 28 czerwca 1924 r. na mocy rozporządzeniem Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Akt ten podyktowany był świadomością, że lasy są narodowym dobrem i jako takie wymagają spójnego i profesjonalnego gospodarowania. Obecnie ponad 25 tys. osób przyczynia się do tego, aby polskie lasy rozwijały się z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń.
/Info/

723 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wynik wyborów.

W powiecie wołomińskim wyniki ubiegłoniedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego kształtują się następująco: PiS – 55,24%; Koalicja Europejska – 28,89%; Wiosna...

Zamknij