ggg ggg

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody 3 Maja w Wyszkowie tradycyjnie odbyły się w Sanktuarium św. Idziego. Ze względu na chłodny dzień uroczystości wraz z mszę świętą w intencji Ojczyzny przeniesiono do wnętrza Kościoła- w poprzednich latach celebrowano je na placu przy grocie Matki Bożej.

3 Maja jest dla Polaków dniem świętowania nie tylko kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji z maja 1791 r., ale także uroczystością ku czci Maryi Matki Bożej Królowej Polski. W Wyszkowie na obchody mieszkańców zaprosili: Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, Dziekan Dekanatu Wyszkowskiego ks. kan. dr Zdzisław Golan, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Liczne poczty sztandarowe wystawiły, m.in.: Miasto Wyszków, organizacje samorządowe i społeczne, wyszkowskie szkoły, stowarzyszenia, Związek Pszczelarzy, harcerze z Hufca ZHP „Rój Promienistych”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu m.in. burmistrz Grzegorz Nowosielski, wicestarosta Leszek Marszał, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska wraz z radnymi oraz przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, przedstawiciele partii m.in. Prawa i Sprawiedliwości. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiadała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kan. dr Zdzisław Golan – proboszcz parafii św. Idziego. Ksiądz Dziekan przywitał zebranych oraz odniósł się do obu uroczystości świętowanych 3 maja każdego roku. Rozpoczął od przedstawienia znaczenia uroczystości poświęconej Najświętszej Marii Panny: „Ta uroczystość mówi nam, że Maryja jest realną obecnością w życiu naszego narodu”. Podkreślał, jak bardzo Maryja obecna jest w życiu każdego człowieka, a wiąże się to z pamiętnymi słowami skierowanymi przez Jezusa do swojego ucznia: „Oto matka twoja” oraz do Maryi „Oto syn twój”. Przypomniał, jakie zdarzenia wiążą się z tym, że dziś oddajemy cześć Maryi, jako Królowej Polski. Ten tytuł związany jest z wydarzeniami rozgrywającymi się na polskiej ziemi – potopem szwedzkim, gdy cała Polska broniła się, ale obroniła się jedynie Jasna Góra. Naród podjął walkę i otrząsnął się z tego potopu, a król Jan Kazimierz w Katedrze Lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku oddał naród polski, oddał całą Polskę pod opiekę Matki Najświętszej mówiąc: „Ciebie za patronkę moją i za królową państw moich dzisiaj pobieram” i tak rozpoczęło się to królowanie maryjne nad polskim narodem. Jak wspominał ks. kan. Zbigniew Golan, wielokrotnie doświadczaliśmy tej maryjnej troski o nasz los, bo później, gdy była inna nawała – sowiecki najazd 1920 roku, biskupi polscy ponownie oddali Polskę pod opiekę Maryi, a ta wysłuchała prośby o zachowanie Polski, a Bitwa Warszawska uzyskała nazwę CUDU nad Wisłą. „I ta nasza Pani jest też tutaj w Wyszkowie poprzez tych, którzy w mundurach Piłsudczyków stoją tu z nami” – zwracał się do zebranych. Na pamiątkę tego wydarzenia Maryja Czarna Madonna otrzymała złotą koronę i berło. Na przestrzeni lat Maryja uzyskała miano Patronki Polski, co było potwierdzane przez kolejnych papieży.
3 maja to również ważny dzień w naszej Ojczyźnie – 228. rocznica uchwalenia pamiętnej konstytucji z XVIII wieku, za czasów, gdy Polska jeszcze była wolna. Sejm dokonał niezwykłej zmiany ustroju państwa i przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego. Konstytucja majowa, jak wiemy teraz, była wielkim osiągnięciem nowoczesnej myśli politycznej i zakładała przejście od monarchii parlamentarnej do monarchii konstytucyjnej. Uchwalono podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą oraz zlikwidowano tzw. liberum veto (poseł mógł zerwać obrady Sejmu, gdy nie podobała mu się podejmowana uchwała). Co ważniejsze zostały wówczas zrównane wszystkie stany, a państwo wzięło wszystkie pod opiekę. Uchwalenie Konstytucji nastąpiło w dniu 3 maja 1791 roku i była pierwszą spisaną Konstytucją w Europie, a drugą po Konstytucji Ameryki Północnej. Była mądrością naszych posłów, którzy bez rewolucyjnych gestów zmienili ustrój. Niestety, trwała jedynie dwa lata i okazała się testamentem gasnącej Ojczyzny – obalona przez tych, którzy zdradzili Polskę – Konfederację Targowicką i wprowadzili do Polski obcą armię, a w konsekwencji doprowadzili do rozbiorów.
„Ta Konstytucja miała dla kolejnych pokoleń Polaków ogromne znaczenie, ponieważ przez lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność.” – mówił ks. kan. Zb. Golan. W trakcie swojej wypowiedzi nawiązywał do czasów nam współczesnych, zwracając uwagę na postawę i brak umiejętności uzyskania kompromisu w sporach, nie bacząc na dobro Polski.
Część artystyczna została rozpoczęta podniosłym fragmentem patriotycznego utworu „Reduta Ordona” opisującego obronę Warszawy przed Rosjanami podczas powstania listopadowego w wykonaniu Romana Szymanika. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego, zaprezentowała koncert składający się z utworów nie tylko patriotycznych. Wysłuchano m.in.: „My, Pierwsza Brygada”, „Mazurka 3 Maja”, poloneza z filmu „Pan Tadeusz”, walca z serialu „Noce i dnie”, piosenki „Hej, sokoły”, „Płynie Wisła, płynie” oraz innych melodii z okresu międzywojennego. Z kolei Zespół Śpiewaczy „Nadbużanie” działający przy Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Wyszkowie, zaprezentował utwory patriotyczne takie jak „Pieśń Konfederatów”, „Modlitwa obozowa”, a na koniec „Legiony”.
Uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzono również udziałem mieszkańców w tradycyjnym rodzinnym rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej oraz Bibliotekę Miejską w Wyszkowie. Uczestnicy rajdu ruszyli sprzed Sanktuarium św. Idziego trasą: Wyszków – Kamieńczyk – Loretto – Wyszków. Łącznie 25 km. Udekorowani biało – czerwonymi flagami ruszyli pod przewodnictwem Adama Mickiewicza, Jerzego Sitka oraz Jacka Szymanika.
/Janina Czerwińska/

3 314 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Witaj Maj, Trzeci Maj…”

Modlitwa za Ojczyznę podczas Mszy Św. w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie pod przewodnictwem proboszcza parafii Łochów, Romana...

Zamknij