ggg ggg ggg

„Pamiętajcie o swojej Ojczyźnie, a wtedy ona o was też będzie pamiętać” (13.11.2012)

W dniu 9 listopada br., z inicjatywy starosty ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada. W takiej uroczystej formule obchody te odbyły się po raz pierwszy.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. WNMP, odprawioną przez proboszcza tej parafii, ks. dziekana dr Jana Okułę. W Mszy Świętej uczestniczyły władze samorządowe Powiatu Ostrowskiego na czele ze starostą – Zbigniewem Kamińskim i wicestarostą – Jerzym Bauerem, przedstawiciele samorządów gminnych  z terenu powiatu ostrowskiego, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej oraz pozostałych służb, organizacji społecznych, kadra kierownicza Starostwa Powiatowego na czele z sekretarzem powiatu – Jolantą Ugniewską i skarbnikiem powiatu – Małgorzatą Konrad, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół  i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Liczną grupę stanowiła młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrowskiego. Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej i Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie.


Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod obeliskiem przy Dębie Wolności, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał starosta Zbigniew Kamiński. Zwrócił uwagę, że w takiej uroczystej formule obchody powiatowe Święta Niepodległości odbywają się po raz pierwszy w powiecie. Przypomniał jednak, że w 2009 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się, co prawda mające bardziej lokalny, szkolny charakter, Powiatowe Obchody Święta Niepodległości, połączone z posadzeniem „Dębu Pamięci” w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KATYŃ – ocalić od zapomnienia”. Powiedział także, że miejsce tegorocznych uroczystości nie jest przypadkowe: uczniowie, absolwenci i nauczyciele ostrowskiego „Kopernika”, szkoły o ponad stuletniej historii, czynnie uczestniczyli w wydarzeniach roku 1918, a później  w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.
Starosta przywitał zebranych i podziękował za przyjęcie zaproszenia i udział w tym ważnym dla Polski i środowiska lokalnego wydarzeniu. Szczególne słowa skierował do młodzieży. Powiedział m.in., że to właśnie od niej w dużej mierze zależy, czy będą pielęgnowane tradycje patriotyczne i wolnościowe, pamięć o zrywach powstańczych, poszanowanie tych tradycji, historii i ludzi, którzy tę historię tworzyli, płacąc często cenę najwyższą: cenę własnego życia. Na zakończenie zaapelował do młodych ludzi, aby czynili wszystko, żeby historia Polski była wciąż żywa, aby nie pozwolili o niej zapomnieć:
– „Nie pozwólcie, aby takie rocznice jak 11 Listopada, 3 Maja, 15 sierpnia, rocznice powstań wolnościowych, i wiele innych, stały się tylko jeszcze jedną kartką z kalendarza. Pamiętajcie o swojej Ojczyźnie, a wtedy ona o was też będzie pamiętać”.
Następnie zebrani z zainteresowaniem wysłuchali pierwszej części programu artystycznego, przygotowanego przez młodzież Liceum pod kierunkiem swoich nauczycieli. Ta część poświecona była rocznicy odzyskania niepodległości, patriotyzmowi  i walce tamtych pokoleń o wolną i suwerenną Ojczyznę.
Okolicznościową prelekcję związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości wygłosił Marcin Kulesza – nauczyciel historii ostrowskiego „Kopernika”. Powiatowe Obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Ostrowi Mazowieckiej zakończyła druga część programu artystycznego, w którym młodzież odniosła się do dnia dzisiejszego i sytuacji Polski po transformacji ustrojowej po roku 1989. Były to głębokie przemyślenia i refleksje nad współczesnym, trudnym życiem, problemami dnia codziennego, migracją młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i współczesnym patriotyzmie, widzianymi oczami młodzieży. Zebrani gromkimi brawami podziękowali młodym artystom za interesujący występ. 
/Jerzy Tryniszewski/

Galeria zdjęć

3 411 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Puchary, dyplomy, czyli jak ciekawie obchodzić Święto Niepodległości (13.11.2012)

W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości starosta Zbigniew Kamiński zaproponował młodzieży szkół ostrowskich udział w trzech konkursach. 9 listopada w...

Zamknij